AN OPEN LETTER TO LOCAL 802 AFM REGARDING ALLEGATIONS OF SEXUAL MISCONDUCT BY NEW YORK PHILHARMONIC MUSICIANS MATTHEW MUCKEY AND LIANG WANG

Composers Collective
63 min readApr 15, 2024

--

picture of a David Geffen Hall, a building with tall, thin rectangular columns marking the exterior of the building, which lets a viewer see the interior of the building through windows that extend from the ground to the roof. It is sunset and the windows are illuminated with gold light. A red New York Philharmonic banner hangs vertically between the two columns all the way to the far right.
Picture of David Geffen Hall. Source: ajay_suresh, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, via Flickr

If you would like to add your name to this letter, please submit your name via this form. The list of signatories will be updated every few hours.

Note from the editor, 4/16/24 9:00amEST: there are a few blank entries in the submission form; if you believe that you signed as of 9am EST but don’t see your name, please feel free to resubmit!

April 15, 2024

In response to Sammy Sussman’s article, “A Hidden Sexual-Assault Scandal at the New York Philharmonic” in Vulture on 12 April 2024 (https://www.vulture.com/article/new-york-philharmonic-sexual-assault-scandal.html), we, a diverse community of composers, musicians, educators, leaders, and allies, call for the investigation of New York Philharmonic musicians Matthew Muckey and Liang Wang by Local 802 AFM to be immediately re-opened. We also call for both Muckey and Wang to be put on immediate suspension from the New York Philharmonic.

By allowing the alleged perpetrators to remain in their positions, musicians and survivors face a daily affront, with the potential for further harassment, discrimination, and abuse. If no action is taken, institutions seemingly endorse illegal, unethical, and bigoted behavior.

Sincerely,

  • Laura Karpman, composer
  • Nora Kroll-Rosenbaum, composer
  • Kristin Kuster, Composer, U-Mich Ann Arbor
  • Paola Prestini, composer and cofounder National Sawdust
  • Sarah Kirkland Snider, composer and Co-Artistic Director, New Amsterdam Records
  • Lara St. John, violinist
  • Tina Tallon, composer; Assistant Professor of AI & the Arts, Music Composition, University of Florida; Radcliffe Fellow ’21; FAAR ‘22
  • Jennifer Goltz-Taylor, music lecturer, University of Michigan Residential College
  • Michael S. Balsamo
  • Mark Campbell, Librettist
  • Marianna Mott Newirth — Librettist & Creative Producer
  • Dennis Bathory-Kitsz, composer
  • Eric Edwards, AFM Local 618
  • Jeffrey Zeigler, cellist
  • Ellen Primack, former Executive Director of the Cabrillo Festival of Contemporary Music
  • Anna Johansson
  • Zenobia Shroff, Actor
  • Joyce Hsu, DFW Freelancer
  • Alex Iles, AFM Member local 47 and 7
  • Julia Bumke — Creative Producer and Dramaturg, JACK Music Inc. Executive Director
  • Lembit Beecher, composer
  • Vivian Fung, composer
  • Isabel Tylo, SAG-AFTRA, AFM 802
  • Douglas Hertz Friedman /composer and educator
  • Brett Purcell, Composer
  • Dr. John Jenkins, Executive Director — Bartlesville Symphony Orchestra (Bartlesville, OK)
  • Rene Orth, composer
  • Neela Saldanha
  • Alden Hayashi, writer
  • Gary Press
  • Andrea Reinkemeyer, composer
  • Mary Elizabeth Bowden, trumpet soloist
  • Dawn Lindblade, Professor of Clarinet, University of Central Oklahoma
  • Geoffrey Stradling, composer
  • Josh Trentadue, composer
  • Katie Thigpen, AFM Local 161–710 and 40–543
  • Rob Deemer, composer and Director, Institute for Composer Diversity
  • Sasha Romero, Metropolitan Opera Orchestra
  • Graham Mynatt, Bass Trombone- New World Symphony
  • Felicity Mazur-Park, DMA Candidate and Instructor, Texas Christian University; Director of Music, Christ the Redeemer Anglican Church
  • Brooke A. Wharton
  • Greg Simon, Associate Professor of Composition, University of Nebraska-Lincoln
  • Jenny Bilfield, Arts Executive, Washington Performing Arts
  • Taura Stinson, songwriter/composer
  • Nina Shekhar, composer and composition faculty at Mannes School of Music
  • Nicholas Grinder
  • D. Riley Nicholson, composer
  • Gabriel Fynsk, Composer
  • Jean Moorehead Libs, Yamaha Artist, retired Professor
  • Lyndsey Loosley, Director of Artistic Operations, Cabrillo Festival of Contemporary Music
  • Carolyn Osborn, Professional Freelance Violinist in Los Angeles
  • Matt Albert, Chair and Associate Professor, Department of Chamber Music, University of Michigan
  • Kevin Leroy Grant, composer
  • The Cyborg Jillian Weise, Poet
  • Roshanne Etezady
  • Justin Tokke, music engraver, composer, organist
  • Francesca Zambello, Artistic Director, WNO
  • Stacy Fahrion, composer-pianist, educator
  • Jonathan Warman (composer and music director)
  • Alvaro F. Rodas, Founder/Director, Corona Youth Music Project
  • Olivia Davis, composer
  • Richard Begel, Musician/teacher, several institutions
  • Ayana Haviv, singer
  • Curt Long, President & CEO, Rochester Philharmonic Orchestra
  • Diana Basso, AFM 802
  • Leslie Reed, principal oboe, LA Opera
  • Lora Tchekoratova, Mannes Prep and a union activist at the New School
  • John Neikens, avid fan of the arts
  • ZAC LEE, University of Central Oklahoma Jazz Studies Division
  • Kevin Day, composer and conductor
  • Erica Jean, Student
  • Warren Enström, composer
  • Patricia Mitchell, musician
  • Daniel Townsend, composer
  • Dalton H. Regnier, composer
  • Alex Gray, composer and co-founder, Cmntx Records
  • Charles Taylor, Director, School of the Arts, University of New Orleans
  • Amy Porter
  • Clint Needham, composer
  • Andrew Roberts
  • Roxy Modesto
  • Matthew Karas, music engraver
  • Jeffrey Lyman, Professor of Bassoon, University of Michigan
  • Bridie Golding, student
  • Mark Zaki, Composer and Violinist
  • Megan Marranca, Local 92
  • Susan Radcliff
  • Laura Strickling
  • Calvin James, Project Manager
  • Ralph Farris, Co-Artistic Director and Viola, ETHEL // Director of Chamber Music and Viola Faculty, Longy School of Music of Bard College
  • Carter Biggers, conductor
  • Peggy Mow
  • Jasper Swank, composer
  • Nancy Ambrose King
  • Monica Chew, composer and pianist
  • Marianne Gedigian
  • Natalia Camargo Duarte, Composer and Arts Administrator
  • Rebecca Sjöwall
  • Kevin Fitzgerald, human
  • Marshall Henry, The Syracuse Orchestra (Double Bass) and Hamilton College (Music Faculty)
  • Deanna Witkowski, pianist, former Local 802 member
  • Janelle Wiebe — Horn TBSO
  • Elisa Barston, Principal Second Violin of the Seattle Symphony
  • Mandy Wolman, violinist
  • Ed Windels, composer and orchestrator
  • Vance Maverick, composer
  • Chelsea Czuchra, flutist and educator
  • Dr. James Hampson — Owner of Hampson Horns and Professional French Horn Player
  • Shiau-uen Ding, pianist
  • Rachel Pomedli, cellist
  • Bailey Spiteri
  • Matthew Marshall, Academic, Musician, Publisher
  • Karen Fardal, cellist
  • Brandon Scott Rumsey, Composer
  • Theo Trevisan, composer & bass-baritone
  • Rachel Segal, violinist, Executive Director of The Primavera Fund
  • Angèle Sherwood-Lawless
  • Jiji Kim (Associate Professor of Guitar/IU Jacobs School of Music)
  • Judah Adashi, composer and faculty, Peabody Institute of the Johns Hopkins University
  • milica paranosic/paracademia
  • Will Mason, Associate Professor and Music Department Chair, Wheaton College (MA)
  • Lynn LaPlante CFM-10–208
  • Barbara Hamilton
  • Sara Mullins — Horn
  • Sarah Hart, public school orchestra director
  • Vanessa Rose
  • Jason McCool, Boston College Music Dept.
  • Midori Samson, Assistant Professor of Bassoon, University of Kansas
  • Paul Primus, Colorado Symphony violinist
  • Ari Bocian (cellist/conductor)
  • Adam Workman
  • Amy Barston
  • John Koen, cellist, The Philadelphia Orchestra, former negotiating committee chair, former ICSOM delegate, member, Local 77, Artist Faculty at Temple University, member of Temple Association of University Professionals (Local 4531)
  • Samuel Thompson
  • Bobby Ge
  • Danielle Olana Jagelski (Producer, First Nations Performing Arts)
  • Derek Tywoniuk, percussionist & composer
  • J. Andrés Ballesteros, composer
  • Luis Escareño
  • Jeannie Little, Bozeman Symphony Orchestra
  • Heather Stewart
  • Michael Wheatley
  • Jennifer Montone (Principal Horn, Philadelphia Orchestra)
  • Deborah Harvey, lecturer of horn at SHSU
  • John Matthew Newman, composer
  • Kathryn Sloat, Harpist
  • Iren Tete — Professor
  • Jean Félix Mailloux, Double bassist and composer. Leader of ensemble Cordâme
  • LJ White, composer, Asst. Prof. of Composition at Boston Conservatory, Teaching Artist in the NY Philharmonic “Very Young Composers” program
  • Finn Mattingly, Composer
  • Steven Mackey, Princeton University, Curtis Institute of Music
  • Ann Ellsworth, Associate Professor of Horn, Lawrence University
  • Andrew Barrington, Divisional Music Director for the Salvation Army
  • Michelle Zapf-Belanger, Local 591
  • Rachel Mangold, bassist and producer
  • Darren Creech, pianist
  • Truong Hoang, film composer, San Francisco
  • Erica Anderson, oboe; member of 10–208, Music of the Baroque, and Music Institute of Chicago
  • Alex Chadwell, composer and teaching artist
  • Ethan Isaac
  • Allison Loggins-Hull, composer/flutist
  • Alyssa Weinberg, composer and faculty at Mannes School of Music and Peabody Conservatory
  • Dr. Jeff Weston, music educator and composer
  • Heilwig von Koenigsloew, local 145
  • Garrett Schumann
  • Sharon Su, pianist and writer
  • Yuri Inoo
  • Kennedy Taylor Dixon, Performer/Composer
  • Julia Conrad, music writer
  • Jessica Lombardo, Horn
  • Gwyneth Rix, Singer
  • Trudy Chan, Black Tea Music
  • Ann Moss, soprano
  • David Mickus, hornist
  • Stephen Mitton, Faculty Assiciate, Utah State University
  • Frank J. Oteri — Composer; Vice President, International Society for Contemporary Music; Assistant Professor of Musicology, The New School College of Performing Arts/Mannes School of Music
  • Natasha Bazhanov, Seattle Symphony, violin
  • Jacqueline Leclair, for 802 member
  • Curtis Stewart, violinist/composer, artistic director american composers orchestra, faculty Juilliard School, member PUBLIQuartet
  • Noell Dorsey
  • Kris Gilmore, Music Teacher
  • Murat Eyuboglu, musicologist, filmmaker
  • Megan DiGeorgio, composer
  • Eliza Rodriguez, flutist
  • Dianna Link, composer
  • Jessica Hudson — musician, educator, ally
  • Lydia Van Dreel, Professor of Horn, University of Oregon. Locals 689 and 99
  • Alex Temple, composer and faculty at Arizona State University
  • Donald H. Sanborn III, Composer & Journalist
  • Charles Noble, Assistant principal viola, Oregon Symphony
  • John Yoakum (Studio Musician, Local 47, LA)
  • Drew McManus
  • Stuart Balcomb, composer, AFM Local 47
  • Ross Karre, Associate Professor of Percussion, Oberlin Conservatory, Local 4 Member
  • David O, composer & musical director
  • Jake Berran, composer
  • Jeremy Levy, composer/arranger/trombonist. Local 47
  • Dianna Link, composer
  • Frances Pinkham, horn
  • Mark Miller, AFM Local 47
  • Daniel Wright (Trumpet, Local 77)
  • Bryant Kessie; Music Education Student
  • Dr. Maddy Tarantelli, Assistant Professor of Instruction-Horn, University of Northern Iowa
  • Kristine McIntyre
  • Caitlyn Henderson
  • Noah Luft-Weissberg (violinist based in Brooklyn, middle and high school orchestra director)
  • Mary Davis, music educator, trumpet player
  • Mika Godbole
  • Doug Reneau, Oregon Symphony
  • Droki Ouro
  • Sarah Goldberg
  • Dr. Ryne Siesky
  • Kate Caliendo
  • Jacob White, Des Moines Symphony
  • Byron Sleugh (Local 47 and 7)
  • Grant Gershon, Artistic Director of the Los Angeles Master Chorale
  • Emily Johnson, music educator
  • Kristan Cybriwsky
  • Mary Beth Rhodes-Woodruff
  • Kyle Pyke, Audio Recording Engineer, St. Louis Symphony Orchestra
  • Gabriela Martinez, pianist
  • Rachael Smith (composer and music theory professor)
  • Susan Dunn — Rachleff — Artist Teacher of Performance Studies, Shepherd School of Music
  • Johanna Borenstein
  • Ashley Killam; Diversify the Stand, AK Artist Management
  • Julia Row Harbutt
  • Lily Primus
  • Kirsten Price, music teacher
  • Will Whitten; Composer/Music Student
  • Spencer Winell, founder of Der Gestanke
  • brin solomon — composer, bassoonist, music journalist
  • Jiyoun Yoon
  • Dr. Kirsten Volness, composer
  • Heather Meyer, singer and AGMA member
  • Kate Wagner
  • Andrew Nogal, Local 10–208
  • Caiti Beth McKinney, REPresent/Palm Beach Symphony
  • Ethan Owens
  • Amber Dean
  • Meredith Moore- French Horn, Local 802
  • Elijah Daniel Smith, composer
  • Haden Plouffe
  • Matthew LeFebvre
  • Evan Howard, cellist
  • Serena Smith, professional tubist
  • Danielle Wohl, audience member
  • Kevin Ildefonso, tubist in South Florida
  • Carrie Blosser; Diversify the Stand
  • Audrey Denny, clarinetist, St. Louis, MO
  • Leann Schuering
  • Chris Anderson, composer
  • Julia Birnbaum
  • Amy Sanchez- Horn, AFM Locals 47, 6, 7, 12, UCLA Professor
  • Lara Wickes, oboist, local 47, 7, 308, RMA
  • Derek Bermel, composer
  • Kira Blumberg
  • Karen Ouzounian, Cellist & Composer
  • Jason Nitsch, SZM Media
  • Epongue Ekille
  • Harry Phillips, tuba
  • Naomi Herman
  • Ellen Rowe, Professor of Jazz & Contemporary Improvisation, University of Michigan
  • Scott Gendel, composer / pianist
  • Jeff Martin, composer, student, University of Iowa
  • Luke Baker, Principal Horn — Kyushu Symphony Orchestra
  • emma denney, sound artist
  • Scott S. Hansen, concert venue manager and technical director
  • Alicia Michele Waite, Horn, Oregon Symphony, AFM Locals 99 and 6
  • Patricia Heller, orchestra musician
  • Richard Johnson, musician
  • Donna Weng Friedman, pianist
  • Barbara Hamilton, Colorado Chamber Players
  • Christine Hayes, trombonist and music educator
  • Garrett Law, Omaha Symphony Local 70–558
  • Gelsey Bell, composer/vocalist
  • Sarah Gagnon- Boston area freelance horn player
  • Red Wierenga
  • Christopher Lennertz, Composer/Songwriter
  • Lori Laitman, composer
  • Chad Polk
  • Pat Posey, Local 47
  • Tawnie Olson, composer
  • Jimmy Herrington
  • Priya Fink
  • Ellen Hummel, oboist
  • John Turman | 3rd Horn, Seattle Symphony
  • Nick Norton, composer and sound artist
  • Graeme Steele Johnson, clarinetist
  • Loretta Gillespie, violist, member of AFM 10–208
  • Flora Espinoza, AFM Local 6
  • Dilon Bryan, freelance hornist
  • Steven Cohen — Horn
  • Payton Cole (Music Therapy Student/Horn Player)
  • Jeremy Skeels
  • Denise Ball — producer, artistic director
  • Angela Mills
  • Gregory K. Williams, Violist, Local 802, Viola and Chamber Music Faculty Aaron Copland School of Music, Queens College, CUNY
  • Kathleen Boyer, Seattle Symphony musician
  • Christopher Auerbach-Brown, composer
  • Melissa Brooks, St. Louis Symphony Orchestra
  • Hunter Gordon
  • Quinlan Cochran
  • Ian Rosenbaum, percussionist
  • Anne Midgette, writer/critic (formerly of The Washington Post)
  • Bruce Hembd, AFM 586
  • Bridget Pei, flutist in the Seattle Symphony
  • Maggie Smith, National Board Certified Teacher: EMC Music; National Education Association
  • Catherine Barnes, percussionist
  • Jeremy Shatan, AnEarful
  • Amanda Stewart- St. Louis Symphony Orchestra, Local 2–197 executive board member
  • Kamil Tarnawczyk (oboist)
  • Iman Habibi, Composer and Pianist
  • Jefferson Friedman, composer
  • Michael Holland, percussionist, former faculty member Vanderbilt University Blair School of Music
  • Sarah Sabet, violinist
  • Stephen Laifer, Rochester Philharmonic Orchestra
  • Roger Wu Fu
  • Gabriel Cabezas, cellist
  • Heather Blackburn, cello/chamber instructor University of Portland, George Fox University, Portland Opera
  • Rae Millard Messenger (trombonist and adjunct faculty Santa Rosa Junior College)
  • Michelle Hackman, voice teacher/singer
  • Sal Lozano, musician, AFM 7 and 47
  • Kate Taylor, grantwriter for the performing arts, Suzuki parent, music performance ticket buyer
  • Nicole Bogner
  • Megan Cook
  • Matthew Kennedy, composer — Heidelberg University
  • Steve Gorbos, composer
  • Ryan Berndt, trumpet 10–208
  • Leslie Kwan, harpsichordist and author
  • Suzanne Farrin, composer and director of the Ph.D. Program in Composition at the C.U.N.Y. Graduate Center
  • Isaac Schankler, composer and Associate Professor of Music, Cal Poly Pomona
  • Amy Adams, arts advocate
  • Jessica Rudman, Assistant Professor of Music Composition and Theory, University of Utah
  • Martin McClellan — composer/orchestrator/pianist (Local 47)
  • Matthew Anderson
  • Allison Ogden, composer
  • Jacelyn Forst, Sigma Alpha Iota
  • Jason Wetzel, Musician, Member, Local 802 AFM
  • Alfred Gratta — Local 427–721
  • Janet Carpenter — violinist, St. Louis Symphony Orchestra
  • Jayme Miller
  • Carolina Guerrero — MHA
  • Anthony Delivanis
  • Miriam Kapner, oboist and composer, Regis University Instructor, former member of Local 802, currently 20–623
  • Thomas Cavender
  • Eileen Coyne
  • Kelly Bryant, Atlanta Opera Orchestra, AOOPA President
  • Geoffrey Burleson, pianist, Hunter College-CUNY; Piano Faculty, Princeton University
  • Daniel Dubei, Composer and Librarian
  • Julie Hiromi Nishimura, Collaborative Pianist, retired University of Delaware
  • Jason S. Ladd, Director of Bands, Nicholls State University
  • Genevieve Hilburn
  • Eden Kalka, Composer
  • Adam Collins, Music Educator and Performer
  • Sergio Ramírez Guerrero, Composer
  • Mark Overton — Saxquest Inc., president — St Louis, MO
  • Adam Wolf, hornist
  • Nadia Shpachenko, concert pianist, professor of music at Cal Poly Pomona University
  • Alexander Kahn, conductor
  • Eli Block
  • Medina Clarinetist, freelance musician
  • Julia Paine, bassoon
  • Andrea Dollinger: IU Jacobs Academic Advisor
  • Dr. Bruce Bromley, Professor of Writing, New York University
  • Curtis K. Hughes, composer
  • Danielle Buonaiuto (ChamberQUEER co-founder, Metropolitan Opera Extra Chorus)
  • Kathleen Schoen, modern and historical flutes and recorders, University of Alberta and Concordia University Edmonton
  • Matthew Roitstein
  • Marissa Olegario
  • Nathaniel Grohmann, cellist
  • Kristina Stone
  • Jessica Ackerley, Composer
  • Ashley Dyer, violinist
  • Cindy O’Connor, composer
  • Julie Wunderle, violinist
  • Ket Ng
  • Shannon Williams, St. Louis Symphony Orchestra
  • Virginia Keast
  • Sophie M
  • Kayleigh Miller, violist, Pacific Northwest Ballet
  • Sarah Hennies, Bard College
  • Agnes Gottschewski, Pacific Symphony, Long Beach Symphony
  • Sarah Genevieve Burghart Rice, Assistant Professor of Composition and Music Technology at Penn State
  • Masahiro Totsukaya
  • Julia Andrews, Executive Director, Music Works Iowa
  • Sam Bardfeld, violinist/composer
  • Jack Van Zandt, composer
  • Rachel Hockenberry
  • Blaine Dodson
  • Tihda Vongkoth, percussionist, co-founder Modern Marimba and President, AFM Local 427–721
  • Leah Stevens
  • Jeremy Gillis / clinical research coordinator
  • Rob Sherrill
  • Aaron Hynds — Manager of Audio Operations, IU Jacobs School of Music
  • Christopher Bassett, San Francisco Symphony
  • Marc LeMay, composer
  • Lauren Eselson
  • Jennifer Nitchman, St Louis Symphony flutist, member of AFM Local 2–197
  • Jay Julio, Opera Philadelphia Assistant Principal Viola + Local 802 + 77 member
  • Fred Opie, timpanist and percussionist, AFM 30–73 (retired)
  • Matthew Jaimes, musician/Local 802 Member
  • Erica Jacobsohn, Executive Director, Oratorio Society of New York
  • Sara Neilson, Arkansas Symphony, SW Michigan Symphony
  • Liz Aleksander, Paducah Symphony Orchestra
  • Omri Barak
  • Jeanine York Garesche, clarinetist, AFM, MASL Local 2 197
  • Corey Chang, composer
  • Yoonjung Hwang
  • Sam Zagnit, Virginia Symphony Orchestra
  • Kerry DuWors (violinist/Local 190 AFM)
  • Emily Schaefer
  • David Fetherolf, composer, music editor, master engraver
  • Kevin Laskey, New York University
  • Jordan Curcuruto
  • Peter Fitzgerald, Composer
  • Jaye Marsh, AFM Local 149
  • Lauren Kosty
  • Andrew Sehmann, SCPhilharmonic
  • Sarah Fritz-Sensenig
  • Josh Leyva Controller
  • Caitlin Beare | Assistant Prof. of Clarinet, Texas A&M-Corpus Christi
  • Leor Arbel
  • Dr. Dana Rokosny, violist, President AFM Local 99
  • Jennifer Higdon, composer
  • MaryEllen Kennedy — Music Educator
  • Mary Kendall, band director
  • Sara Sitzer
  • Rowena Hammill- Associate Principal Cello, Los Angeles Opera
  • Natalie Kemerer
  • Mary Cowell, professional orchestral musician
  • Thomas Rodriguez
  • Jessica Thompson, violist, 802 member
  • Devin Foster
  • Chaiya Odle (percussionist in LA area)
  • Michelle Hembree, Pittsburgh symphony orchestra second horn
  • Erin Paul Ozolins (French horn — Local 802, Calliope Brass)
  • Enid Blount Press, Clarinetist and Educator
  • Bella DeSouza-Cook
  • Riley Lyons, trombonist
  • Kyra Sims
  • Jacob Shack
  • Jamie Leigh Sampson, composer and Co-Owner ADJ•ective New Music
  • Diana Haskell, clarinet
  • Leland Matsumura, Trombone
  • Brett Parnell
  • Philip Marten, 1st Associate Concertmaster Cincinnati Symphony Orchestra
  • Ali Hoffman, flutist
  • Maghan McPhee soprano, founder of Breno Italy International Music Academy
  • Benjamin Ruesch — Freelance Tubist, Ticketing Services Associate — Boston Symphony Orchestra
  • Mark Serkin, Cellist
  • Chastine Hofmeister, clarinetist
  • Evan Clifton — trombonist, AFM Local 257
  • Alana Yee
  • Sean Juhl, Pittsburgh Symphony Orchestra musician
  • Laurie Giunta Woolever
  • Alexis Scangas
  • Nathan Thatcher, composer
  • William Yeh
  • David A. Wells — Assistant Professor of Bassoon, Appalachian State University
  • Kimberly Meigs/ Army Reserve Soldier musician and Army SHARP Victim Advocate
  • Erin McAfee, Student/Flutist
  • Paula Mlyn
  • Yue Zhong
  • Lorin Green, Community Relations Manager- Seattle Symphony
  • Colin Davin
  • Carl Wells
  • Grace Jun, flutist
  • Vanessa Neri, Education/Seattle Symphony
  • Liz Faure — musician
  • Michael Brown, university of north Georgia
  • Addie Yoon, oboist
  • Myron Silberstein, pianist/composer
  • Hajnal Pivnick, violinist, Local 802 Member
  • Erika Burns, violinist
  • Heather Mastel-Lipson
  • Noriko H Yokota
  • Scott Schilling
  • Bethany Mullen Turriff — viola, SAPhil
  • Steve Bryson
  • Steve Trapani, AFM Locals 47, 7, 6, and 12
  • Kyle Flens — percussionist
  • J Holzen
  • Ling Hang, clarinet
  • Victoriano Mendoza
  • Carlos Hernandez (conductor)
  • Jenny Wong, Chorus Director of San Francisco Symphony and Associate Artistic Director of Los Angeles Master Chorale
  • Chaowen Ting, Conductor; founder of Girls Who Conduct
  • Yiheng Yang, Pianist, Faculty, The Juilliard School
  • Grant Hilburn
  • Hana Hubley — Tubist in Southern Alberta
  • Amy Stubbs
  • Heather Bird, double bassist and founder of Classical Evolution
  • Dean Scarlett, Composer and Trombonist
  • Bethany Maxfield, public band teacher
  • Joshua DeScherer (Composer, Contrabassist)
  • Lisbeth Carreno, Oregon Symphony violinist, AFM Local 99
  • Dr. Arian Khaefi, Director of Choral Studies, San Diego State University
  • Kia Karlen, horn, Local 166
  • Kelly Misko
  • Caroline Moore/musician
  • Laura Smith Roethe, singer
  • Ysanne Webb, clarinetist
  • Elizabeth Low-Atwater
  • Dr. Phillip W. Serna, performer & teacher of double bass & violas da gamba, AFM Local 10–208
  • Allison Gioscia, AFM Local 154 and 20
  • Elena M Park, violinist
  • Adán Fernández, LA organist and choral/orchestra director
  • Jason Donnelly, low brass musician
  • Beth Guterman Chu, Violist St. Louis Symphony
  • Evan Kassof, composer and labor organizer
  • Doyle Armbrust (Spektral Quartet)
  • Suzanne Hannau, Local 10–208
  • Carol Carlson — violinist, educator, founder/Executive Director of Music con Brio, Inc.
  • William Wilcox, Tubist & Composer
  • Hans Faul, Trumpet Performance Major at the University of Washington
  • Philippe Chao, Violist- Kennedy Center Opera House Orchestra; Assistant Professor- Texas Tech University
  • Morgan Davison, The Juilliard School
  • Cicely Nelson Tong, former teaching artist, LA Phil
  • Albert Abena
  • Owen Fang
  • Ryan Morris, Bassoonist
  • Kumari Small
  • Jennifer Short, oboist, Juilliard grad
  • April Amante, Soprano
  • Joshua Gordon, cellist@Lydian String Quartet, music faculty@Brandeis University, member AFM Boston Local 9–535
  • Derrick Rassinier, horn player and horn teacher
  • Kristen Thompson, clarinetist
  • Aleena Bhattacharya-Baker, professional clarinetist and music educator
  • Michael Ptacin, percussionist, Local 72–147
  • Julia Adolphe, composer
  • Oswald Huỳnh, Composer
  • Rachel Reyes
  • Judd Greenstein, composer
  • Sandra Shapiro, Piano and Chamber Music Faculty, Cleveland Institute of Music
  • Robert Bhattacharya-Baker
  • Daijana Wallace, composer/educator
  • Daniel Allen
  • Mary Wells-percussionist/music teacher
  • Johnny Engelke, clarinetist (Local 72–147)
  • Mariya-Andoniya Andonova, Double Bass, Oregon Symphony
  • Erin Murphy Snedecor
  • Lee Taylor, Los Angeles Children’s Chorus
  • Elizabeth Gray, Kansas City Symphony, Horn
  • Jay Sutey
  • Christopher Tompkins
  • Nicole Schaffer, flutist
  • Melissa Fultz
  • Margot Schwartz, violinist, Santa Fe Opera Orchestra
  • Vannesa Nates
  • Sally Cohen
  • Kevin Li, Ally
  • Jennifer Yarbrough, Symphony Tacoma, Yakima Symphony Orchestra
  • Valeriya Sholokhova
  • Mario Bastea-Forte, cellist
  • Peter S. Shin
  • Coty Raven Morris — Asst. Prof. of Choir, Music Education, and Social Justice, Portland State University
  • Ishani Bhoola
  • Scott Biggs, horn
  • Blake Richardson
  • Sophia Suarez-Dunbar
  • Aaron Nichols
  • Ariana Kim
  • Marie Welch
  • Ainsley Schwintz
  • Ryan Tani
  • Cory Hills
  • David Jensen, Communications Coordinator, Milwaukee Symphony Orchestra
  • Valérie Sainte-agathe — Artisic Director San Francisco Girls Chorus and Chorale Director of Philharmonia Baroque Orchestra and Chorale
  • Catherine Conlin, Visiting Assistant Professor of Music at Cottey College
  • Emily Hanna Crane, violinist, violist, professor
  • richard valitutto
  • Aidan Ramsay, composer
  • Sophie Baird-Daniel, artistic director Archipelago Collective Chamber Music Festival
  • Thomas Kasdorf, coach and pianist
  • Lauren Yeomans, Conductor and Flautist Local 149
  • Damian Montano, bassoonist/composer, Local 47
  • Curtis Swike, trombonist
  • Kay Gardner, retired from the Dallas Symphony
  • Leanne Hanson
  • Kevin Harris, bassoonist
  • Angela Park, cellist
  • Brandon Ahlstrom, pianist, private instructor
  • Jenny Douglass, Viola
  • Nick Photinos, University of Cincinnati College-Conservatory of Music
  • Claire Kostic
  • Noelani Stewart, French Horn player at the University of Washington
  • Garrett Forrester
  • Melissa Brown
  • Davian Barba
  • Raymond Carruthers, trombone
  • Kayla Moffett
  • Sarah Dinin, Director of Dinin Arts Management & Consulting
  • Cory Arnold, 12tone
  • Leela Horner
  • Barbara Currie, Met Opera
  • Jeff Fair, Seattle Symphony Orchestra
  • Brianna Volkmann
  • Erin Sloat
  • Jessie Shulman, singer (Los Angeles Master Chorale, Los Angeles Opera Chorus, AGMA / SAG-AFTRA)
  • Michael Bannett, singer, Los Angeles Master Chorale, SAG-AFTRA / AGMA
  • Michael Sgrecci
  • Ilana Zaks
  • Yona, performer and educator
  • Karen L Bjorge
  • Michael Doran, Educator
  • Kayla Howell, Hornist
  • Kevin Kunkel
  • Nomi Epstein, Associate Professor of Music Composition, Berklee College of Music
  • Joanna Chen
  • David Drexler, composer
  • Megan Cullen, soprano, and Artistic Director, Bay Area Arts Alliance
  • Liz Rivard, violinist
  • Jess Noltee, trombonist & euphoniumist
  • Jonathan Recomanta, clarinetist
  • Julianne Mulvey
  • Clara Chung, singer
  • Amelia Hollander Ames, violist (former Local 802 member, current BMA member)
  • Vivian Wolf, Local 47 (Former Director Executive Board)
  • Reece Huff, vocalist, Chapman University
  • Kimberly Osberg, composer
  • Jason Liu
  • Emerson Millar
  • Dr. Evan Ware, composer/theorist, Cal Poly Pomona
  • Margeaux Maloney
  • Kyla Davidson, local 423
  • Joel Ross, Musician, Composer, Educator (Faculty, the Manhattan School of Music & the New School for Jazz and Contemporary Music), Blue Note Recording Artist
  • Bennie Cottone, oboist, AFM Local 6
  • Ha-Yang Kim, cellist and composer, Cornish College of the Arts
  • Paul Radke
  • Bora Yoon, Assistant Professor, Reed College
  • Wendy Waggener
  • Cristina Cutts Dougherty — Principal Tuba, The Phoenix Symphony
  • Alanna Maharajh Stone, publicist/activist/CWA Local 31003 News Guild of NY
  • A. Park
  • Shawn Conley, double bassist/composer
  • Andrew Shulman (cellist and conductor)
  • Susanne Ekman, principal flute, Royal Swedish Orchestra
  • Divya Maus (Composer)
  • Jenifer Kechulius
  • Hamish Kelly, French Horn student
  • Sherwood Wise, Valdosta State University
  • Ashley Hall-Tighe, trumpeter
  • Michelle Keem, bassoonist (AFM Locals 6 & 12), Sacramento State faculty
  • Mark Soueidi, University of Idaho
  • John Richards, violist
  • Margaret Kim
  • Ethan Liu
  • Susan Gulkis Assadi / Seattle Symphony
  • Lotus de Vries, violist
  • Claire Wei, flutist
  • David Savige, musician
  • Lee Cyphers, Local 20–623
  • Dr. Ryan Baird
  • Alicia Lippman
  • Alan Berquist, flutist
  • Zach Galatis, Solo Piccolo of Oregon Symphony
  • Raphaela Lacerda
  • Mary Gatchell
  • Kyle Jenkins
  • Ethan Soledad, Composer
  • Marcus Connaghan
  • LC Powell, SAG-AFTRA Recording Artist, Actors’ Equity, AGVA, former AFM Local 7 and 47
  • Erin Cooper Gay (Horn Player and Singer)
  • Cynthia Van Maanen, composer and faculty — Interlochen Arts Academy
  • Ruth Klukoff
  • Maddie Goldsborough, student/singer/composer at CalArts
  • Lisa Jackson, freelance violinist in Kansas City
  • Minami Ito/Trombonist
  • Evan Johnson, composer
  • Hannah Platt
  • Andrew Fong, Musician, Arts Administration
  • Lisette Santiago/ musician and educator
  • Mihae Lee, pianist
  • Musashi Baba, orchestral conductor
  • Liz Parker, piano teacher
  • Shonagh McVean, cellist
  • Jess Tsang — percussionist
  • Arvilla Wendland, violist
  • Dr Sarah Burke — conductor, percussionist
  • Kimberly Arazosa
  • Avigail Malachi
  • Katie Puder
  • Robert Sirota, Composer
  • Trevor Frost (doctoral candidate/University of Nebraska-Lincoln)
  • Courtney Kelly, Bank of America (former orchestra administrator)
  • Elizabeth “Libby” Phelps, freelance violinist in Seattle
  • Steven Bryant, composer
  • Henley Heyn, singer/person
  • Lisa Steltenpohl, violist, Baltimore Symphony Orchestra
  • Abigail Bracken
  • Amber Zemp, Percussionist
  • Victoria L. Jackson, conductor
  • Emily Ji, clarinetist
  • Leah Roseman, member AFM local 180, violinist and podcaster
  • Nina DeCesare, bass, Baltimore Symphony and faculty at Peabody
  • Joanne White
  • Tyler Tolles
  • Andrea Jarrett, St. Louis Symphony
  • Alex Walton, Elementary Music Teacher
  • Ashley Manges, Board Certified Music Therapist in California
  • Veronica Lucas, Band Director
  • Alice Hammel — Music Educator
  • Ben Mccormack, musician and Local 802 member
  • Julie Fauteux
  • Rhonni Hallman, AFM member
  • Allyson Keyser, AFM 85–133 member and Professor of Music
  • Sadie Dawkins, composer/vocalist/educator-Columbia University
  • Marissa Angell
  • Alek Mansouri
  • Erin Dowler (AFM Local 56)
  • Jacob Kopcienski, Contributing Writer I Care If You Listen
  • Diana Eiler/arranger, singer
  • Karen Fournier, Associate Professor, University of Michigan School of Music, Theatre, and Dance
  • Janet Jarriel, artist manager
  • Sierra Wojtczack, composer
  • Kenneth Meyer
  • Kathy Halvorson, oboist
  • David Crowell, composer
  • Hannah Greer-Young — music educator & researcher
  • William Eddins, Conductor
  • Inna Langerman
  • Nicole Schroeder Raimato
  • Dafydd Bevil
  • Joshua Harris, Associate Professor of Music, Sweet Briar College
  • Allan Quan, Freelance Musician and Music Educator
  • Dr. Kevin Madden; Instructor of Low Brass, Concordia University Nebraska; Audience Services Manager, Lincoln’s Symphony Orchestra; Member, AFM Local 70–558
  • Lara Michaels
  • Taylor Picha- flutist & music education student
  • Maria Harman, DMA
  • Ryan Resky — trumpet, Radio City Christmas Spectacular
  • Merwin Siu, Principal Second Violin, Toledo Symphony
  • Jennifer Nulsen
  • Dr. Hangyul Kim, violinist
  • Isaac Santos
  • Kathryn Sincell-Corwell
  • Lael Mark
  • Jarrett McCourt, tubist
  • Joshua Palay, composer
  • Kenji Bunch, Artistic Director, Fear No Music
  • Diane Leung
  • Melody McKiver, Assistant Professor of Indigenous Music, Desaultels Faculty of Music, University of Manitoba; composer/violist
  • Julia Heinen, clarinet — California State University, Northridge and University of Minnesota
  • Katahj Copley, Composer
  • Mariah Bourdeau, forever band kid
  • Erin Hannigan, Principal Oboe, Dallas Symphony Orchestra
  • Jeremy Yaddaw, member Local 802
  • Former principal trumpet, Boston Symphony Orchestra
  • Tiffany Woods, freelance
  • Anita Kunz
  • Carlos Jimenez — New York City Ballet Orchestra
  • Daniel Felsenfeld, Composer
  • Emily Beare, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Marcos Balter, composer
  • Ana De Archuleta, Managing Director/National Sawdust
  • Fritz Myers
  • Cecile Lagarenne, retired freelance oboist
  • Joseph Prestamo, composer
  • Carol Lubkowski, Music Librarian, Wellesley College
  • S Blake Duncan, oboist
  • Sandra Garner, singer and producer for Choral Chameleon
  • Joseph Jones, composer and conductor
  • Tami Petty
  • KatyBeth Schmid, stage manager, AEA
  • Jung Choi
  • David Garcia
  • Jonathan Reycraft, St. Louis Symphony
  • Jimmy Hendricks, Principal Tuba with Savannah Philharmonic
  • Casey Gsell, Toledo Symphony Orchestra
  • Shannon Whidden
  • Carrie RavenStem, Backun Artist, Local 11–637
  • Anna Rosen, musician
  • Daniel Kitchens, South Dakota Symphony Orchestra Principal Horn
  • Sarah Franklin, violin
  • Melissa Brooks, St. Louis Symphony Orchestra Cellist
  • Yvonne Bonnie Garcia-Haines, teacher
  • Nikk Pilato, conductor and educator
  • Elizabeth Marshall, AFM 166
  • Andrea Tierney pianist
  • Sam Bergman, violist, Minnesota Orchestra (AFM Local 30–73)
  • Sam Bowers
  • Matthew L Feldman, VP Artistic, The Baltimore Symphony
  • Matthew Onstad
  • Jennifer Loh
  • Russell Hoffman
  • Brian Perry, Double Bass, Dallas Symphony Orchestra
  • Anastasia Markina (pianist, Dallas Symphony Orchestra)
  • Lois Hicks-Wozniak, AFM Local 238–291 Member
  • Karen Pommerich, violinist
  • Pamela Stuckey
  • Abigail Hawthorne, Shreveport Symphony
  • Elise Blake, Violinist
  • Todd Skitch, Atlanta Symphony Orchestra
  • Leigh Muñoz
  • Cristina Sewerin, oboist
  • Kristyn Reed, oboist/music educator
  • Shannon Spicciati, oboist
  • Stephen Caplan, oboist
  • Bill Lucas, Detroit Symphony
  • Mikki Sodergren, Metropolitan Opera Chorus
  • Jennet Ingle, local 10–208
  • Hugo Romero
  • Peter Davies
  • Ross Gasworth, cellist
  • Connor Locke, singer
  • Perry Sutton, trumpet
  • Mitchell Hansen
  • Ryan Dresen
  • Nathan Olson (Local 72–147)
  • Sean Rice — National Arts Centre Orchestra, clarinet
  • Linda Bischak Etter
  • Gina Buzzelli, Violinist
  • Beth Shoemaker
  • Nigel Croston
  • Stephanie Baron, Horn
  • Elizabeth Sciblo; opera singer; The Metropolitan Opera
  • Sherie Warlow Strohman - retired Elementary Instrumental Music Teacher & private woodwinds instructor
  • Alison Lowell
  • Hannah Chiasson
  • Jon Kaplan
  • Shannon Elliott, AFM Local 802
  • Viswa Subbaraman
  • Joseph Gramley
  • Allison McNeal, Violinist Local 802
  • Holly Mulcahy
  • David Bloom, conductor
  • Jessica Beberaggi, NYC Violinist
  • Emily Doveala
  • Jennifer Kummer, Hornist
  • Susan Warner, Assistant Principal Clarinet, Lyric Opera of Chicago
  • Ava Ordman, Trombonist
  • Rachel Roberts, Associate Professor of Music Leadership, Eastman School of Music
  • Erin Lano, Richmond Symphony Orchestra
  • Luis Escareno, composer
  • Cadence Weaver, vocalist
  • Andrea Gross Hixon, Local 166 member
  • Alessandra Flanagan, Colorado Symphony
  • David Smalley, Local 20–623
  • Melissa Bosma
  • Corinne Crowley, Bassoonist
  • Allegra Wermuth
  • Bróna Cahill, violinist
  • Sarah Williams, oboist
  • Caroline Becker
  • Kristen Davies
  • Agustín Ramirez (Director, VSC CSUSB)
  • Nedine Veltre
  • Mark J Donellan, oboist AFM local 399
  • Edward Messerschmidt — composer, music educator
  • Marie Bennett, professor of flute, Elmhurst University
  • Ben Quarles, East Texas Symphony Orchestra
  • Spencer Hudson, Baton Rouge Symphony
  • Lisa Larsen, oboist
  • Robert Burkett
  • Nikki Weaver, oboist
  • Lola Stevenson, bass trombonist
  • Jennifer Montbach, oboist and artistic director, Radius Ensemble
  • Miriam Chaudoir
  • Nancy Mackenzie, AFM Local 166
  • Ian Kivler, Artistic Administrator, St. Louis Symphony Orchestra
  • Erica Peel, Philadelphia Orchestra
  • Caitlyn Valovick-Moore, Utah Symphony, AFM Local 104
  • Daire FitzGerald, cellist, Local 802
  • Sara Dudley, Violist/Violinist
  • Nancy Sullivan, Horn Professor, Northern Arizona University
  • Michael Austin, English horn, New Zealand and Sarasota Orchestras
  • Jacks Pollard
  • Dylan Myers, bassoonist
  • Matt Lengas, Kansas City Symphony
  • Gillian Lopez AFM Local 23
  • Jennifer Grim, Associate Professor of Flute, University of Miami Frost School of Music
  • Dana Reckard, Manhattan School of Music
  • Sara Sasaki, violinist
  • Andrew Gantzer, double bassist
  • Louise Vickerman, Principal Harp Utah Symphony, faculty UNLV
  • Mary Claire (MC) Curran
  • Paige Quillen, Assistant/Utility Horn, Charlotte Symphony
  • Dayla Spencer
  • Clyde Daley
  • Ema Avsharian
  • Erika Robinson, Cellist
  • Ellen Zemlin, former NY Philharmonic staff member
  • Nicholas Arbolino, oboist, AFM Local 427–721
  • Martin St-Pierre violinist/composer, AFM Local 47
  • Andrew Payton
  • Sally Pituch, English hornist, Detroit Opera
  • Aaron Lakota, oboist, (AMF local 171)
  • Kelly Zimba Lukić, Toronto Symphony Orchestra
  • Juan de Gomar, Atlanta Symphony Orchestra
  • Elizabeth VanArsdel, bassoon
  • Emmeline MacMillan, violinist
  • Alyson Zieg
  • Tim Hagen
  • Megan Schubert, singer, composer, AGMA
  • Kathryn Lawson, oboist
  • Hugo Valverde
  • Cara Pollard — Texas Christian University
  • Kayla Solomon
  • Virginia Dziekonski, Cellist, Pacific Northwest Ballet Orchestra
  • Emily Knuuti, Applied Audio & Theatre Supply Technician, clarinetist
  • Molly Roe
  • Darci Griffith Gamerl
  • Dr. David McLemore, Professor of Tuba and Euphonium, Central Washington University; Principal Tubist, Yakima Symphony Orchestra
  • Amy Pollard, Atlanta Ballet Orchestra
  • Caroline Whiddon
  • Agnes Rhee
  • John Petring, Professional Freelance Hornist, Dallas
  • Clare Bradford, cellist, Calgary Philharmonic Orchestra
  • Tracey Siepser, Bassoonist
  • becca zeisler, pianist
  • Erin S. Wayne
  • Rachel Barkel
  • Pietro Barbosa — conductor
  • Karlee Kamminga, Horn
  • Sofia Ouyang
  • Constance Mulford, musician and local 802 member
  • Edna Huang, AFM Local 161–710 and 40–543
  • Kellen Degnan, AFM Local 15–286
  • JL Marlor, composer and Teaching Artist of the New York Philharmonic Very Young Composers program
  • Jett Calderon
  • Nathan Frantz, Sarasota Orchestra Union Steward, Local 427–721
  • Theresa Delaplain, oboist and educator
  • Deanna Choi, Local 149
  • Kevin Portell (Trombonist/Educator)
  • Chungyon Hong Sarasota orchestra violin
  • Anna Mattix
  • Chris Anstey
  • Lauren Keating, Naples Philharmonic
  • Heather Suchodolski, AFM Local 72–147
  • Jason Yeager, pianist/composer
  • Everett Burns
  • Ashley Rollins
  • Steve Treseler, saxophonist
  • Jasmine Daquin, oboist
  • Dr. Dillon Meacham, Bassoon Faculty Adelphi University
  • Sean Forte, pianist & conductor
  • Jacob Wallace, conductor
  • Philip Blake Cooper (local 47)
  • Michael Neufeld — Freelance Musician
  • John M. Kennedy, composr, Los Angeles, CA
  • Zae Munn, composer
  • Vivian Kung, tubist
  • Megan McCafferty
  • Nick Jemo — trumpet
  • Dan Sweeley, 4th Horn Buffalo Philharmonic Orchestra, former ICSOM Governing Board member
  • Emily Weaver, Anchorage Symphony, English horn
  • Ryan Keeling
  • Amanda Blaikie, Detroit Symphony Orchestra
  • Avery Jett
  • Melanie Spewock, arts educator (retired)
  • Brianna Nay, French horn
  • Nathaniel Moore, oboist and composer
  • Mark J. Knippel, composer
  • Peter Dayton, composer
  • Francesca Abusamra, violinist
  • Paul Frucht
  • Sumanth Gopinath, Associate Professor of Music Theory, University of Minnesota Twin Cities
  • Solveig Hadland
  • Professor Nicholas Daniel, OBE
  • David Visentin, associate dean (VCM)
  • Nora Shaffer, freelance clarinetist, CFM local 10–208
  • Liz Valvano, bassoonist
  • Laurence Latreille
  • Sarah L. Gillespie, horn, University of Wisconsin-Platteville
  • Christine Massey
  • Emily Lazernik
  • Tyler Bourque
  • Cristina Sarrico, trombonist and music educator
  • Lisa Rensberger, Retired Violist
  • Allison Damon, freelance trumpeter; Community Engagement Programs Manager- Seattle Symphony
  • Nicole Hom
  • Eric Schweingruber, trumpet, Local 77
  • Terry Orcutt, professional oboist and NYC conservatory-trained musician
  • Soli Jones
  • James Seymour, principal trombone Louisville Orchestra, member of AFM local 11–637
  • Samantha Beemer, Trombonist
  • Jessica Cunningham, Horn, AFM Local 171
  • Mark Haar — bassist
  • Leah Greenfield Fritz — Violin
  • Joanna Lau
  • Susan Spector — 2nd Oboe, MET Orchestra
  • Kathleen Kelly, Baylor University
  • Sarah Weiner, AFM 162–710
  • Stephanie Ezerman, violin
  • Taylor Ensminger, horn
  • Priscilla Lee, Cellist, The Philadelphia Orchestra
  • Maren Tonini
  • Nikita Yermak, Composer, Violinist
  • Edward Klorman, Associate Professor, McGill University
  • Gabriella Di Laccio — Soprano | Founder of Donne, Women in Music
  • Stephen Tarr
  • Ryan Petriello, section bass Boise Philharmonic Orchestra
  • Elena Maria Sanchez
  • Kazi Pitelka, retired Principal viola, LA Opera
  • Melanie Case, Trombonist and educator
  • Nathaniel Chase, double bassist, 802 member
  • Rebecca Bainbridge, military musician/french horn
  • Kendra Preston Leonard, librettist & lyricist
  • Noah Dugan, Principal Trumpet, Louisville Orchestra and member of AFM local 11–637
  • Will Marinelli — Percussionist
  • Sam Neuman
  • Lindy Billhardt
  • Brian Rood, Kansas City Symphony musician 1995–2022, ICSOM president emeritus
  • Michael Jones, musician
  • Hao Duong
  • Annaliesa Place
  • Teddy Branson — Horn
  • Kristin Andlauer, horn
  • James Larkins, composer
  • Ryu Cipris
  • Patricia Evans, AFM local 190
  • Elena Reid, student
  • Zo Manfredi, violin
  • Kathryn Scarbrough
  • William Hammer
  • Rebecca Reid
  • Courtney Snyder
  • Anne Krabill, musician
  • Freddy Hernandez, Los Angeles freelance musician
  • Sarah Bach
  • Zoe Meins, trumpeter, University of Missouri Kansas City
  • Evan Pengra Sult, flutist, Pacific Northwest Ballet
  • Nathalie Joachim, composer/performer
  • Audrey Good, Toronto Symphony Orchestra
  • Nichagarn Chiracharasporn
  • Charlene Zimmerman, Member 10–208
  • Deborah Surdi/Queens Symphony, Executive Director
  • Todd Eames
  • Betsy H. Traba
  • Benjamin Bacni, Kansas City Symphony
  • Kristin R. Reynolds — Locals 5, 625, 15–286
  • Sagar Anupindi
  • Ann Shoemaker
  • Yumi Oshima, 802 violist violinist composer
  • Louise Owen, associate violinist, Metropolitan Opera Orchestra
  • De Ann Letourneau, Concertmaster LVPhil, Executive Board local 369
  • Hannah Jane Boissonneault, Composer
  • Cenovia Cummins 802/Concertmaster NY Pops
  • Erin Dubois
  • Paige Morgan, oboist
  • Kristina Nelson, Bassoonist
  • Lisa Tarzia
  • Abigail Espinosa, oboist
  • Emily Mehigh, clarinetist
  • Sofija Knezevic, vocalist, composer
  • Kyle Sneden — Bassoonist, Local #20–623
  • Haley Young
  • Iona Pay, Freelance Musician
  • David Friend, pianist ; Manhattan School of Music faculty, AFM Local 802 member
  • Annabelle Carlson
  • Brandon Booth, trombone Kentucky Symphony
  • Austin Chanu, Conductor
  • Sarah Cranston, Houston Grand Opera, Principal horn
  • Michael Williams, AFM Local 20–625, Local 154
  • Justin Best, clarinetist (Local 65–699)
  • Jenna Beaudoin
  • Andrew Meagher, Organist and Cathedral Musician
  • Rohan Ramanan, vocalist and oboist
  • Christopher Gongos, Toronto Symphony Orchestra
  • Samuel McCoy — Conductor
  • Jennifer Morgan (oboist, retired)
  • Larry Larson (trumpet, Local 226)
  • Isabelle O’Connell
  • Marissa Goodman
  • Lori Wike, Principal Bassoon Utah Symphony, Faculty University of Utah
  • Elizabeth Schmidt, horn player
  • Sherry Hanson-freelance violist, California
  • Maria Finkelmeier, composer, percussionist, professor at Berklee College of Music
  • Shara Nova (composer, performer, NY Phil chamber ensemble soloist)
  • Rohan Mishra
  • Eric Schultz
  • Vanda Paszko
  • Natalie Trejo, Haynes Young Artist
  • Nicolás Lell Benavides, composer
  • Tristan Tye (trumpet, AFM Local 149)
  • Helen Karloski (AGMA/SAG-AFTRA/AEA)
  • Andrea Schuler
  • Miguel Posadas
  • Fuchou Chiang, trombonist
  • Thomas DeWitt — Kansas City Symphony and Local 34–627 member
  • Beth Hartman
  • Chris Pell
  • Pola Benke
  • Arlen Hlusko
  • Elise Daigle
  • Robert Valentine, pianist
  • Justin Whitby
  • Callie Azersky
  • Tristan Siegel violinist local 802
  • Jason Johnson, trumpet
  • Brandon Clark, Music Educator
  • Pam Ajango, oboist AFM Local 3 (formerly Local 802)
  • Alexander “Sasha” Ishov, flutist/educator
  • John Cheek, Opera Singer Metropolitan opera 1977–2012
  • Forrest Powell, trumpet
  • Mary Catherine Stoumbos, PhD, Musicologist
  • Patrick Newman
  • Graham Mackenzie, oboist
  • Phoebe Powell — Principal Harpist, Sarasota Orchestra
  • Eli Greenhoe
  • Andrew Janss — cellist — director, Amplify Foundation
  • Dominic Rotella — Principal Horn, Richmond Symphony
  • Johnatan Torres, flutist
  • Donovan Bown
  • Julia Sandros-Alper, Violinist
  • Tori Conner, oboist
  • Megan Rideout Redeker, clarinetist
  • Rachel Woolf
  • Kelly Cornell, hornist
  • Ryan DeWeese — musician
  • Peter Bowman, retired musician
  • Lisa Whitfield, former member of Local 802, current member of Local 4, violist
  • Ulises Carrillo — Tuba
  • Sarah Steeves, cellist
  • Patrick Bradley
  • Jessica MacLean Shekleton, flutist and flutemaker
  • Moe Weisner, Composer and Double Bassist
  • Noel David Pullam, passionate supporter of the arts and human rights
  • Lon Bussell, Associate Principal Oboe, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Samuel Sparrow, Charlotte Symphony
  • Sophie Choate, viola/soprano
  • Alex Morris, music education on euphonium
  • Laura Rodriguez
  • Tim Mallette
  • Jonathan Dowd
  • Scott Boerma, conductor/composer
  • Alex Paradis, Cellist
  • Angela Song
  • James Riggs
  • Alexandra Lee, cellist
  • Ben Freimuth, AFM #1
  • Olivia Sudweeks, flautist
  • S Paul Phillips
  • Colin Martin, composer
  • Matt H
  • Marilyn Coyne, San Francisco Ballet
  • Amy Beth Kirsten
  • Zachary Thornton, Trombonist Local AFM 699
  • Daniel Fuchs, local 820
  • Hannah Cruse, director of music and creative arts at First Presbyterian church Clarksville tn
  • Julian Hernandez, clarinetist
  • Erin James
  • Joel Balzun
  • Rebecca Root, Retired Principal Horn, Rochester Philharmonic
  • Ruth Kwan, pianist (AFM local 180)
  • Adam Faruqi — Los Angeles Master Chorale/LA Opera Chorus
  • Joanne White, Virginia Symphony
  • B Newnham
  • Thomas Stark, freelancer
  • Jennifer Wu, musician
  • Nayib Gonzalez/Broadway Traveling Musician
  • Laura Reyes, Freelance Bassoonist and Arts Administrator
  • Alan Tolbert, New World Symphony Orchestra
  • Abby Simoneau
  • Louie Eckhardt, Associate Professor of Music (trumpet), Hastings College
  • Andrew Port
  • Kristi Crago, Wayne State Horn Instructor and frequent substitute with the Detroit Symphony Orchestra
  • Becky Weidman-Winter, flutist
  • Lauren White, Tulsa Symphony Orchestra
  • Stefanie Gardner, clarinetist (AFM 586)
  • Hyobin Kim, Oboist
  • Charles Villarrubia
  • Mark Robbins — Seattle Symphony Orchestra
  • Jenny Jonquil, Vancouver Symphony Orchestra
  • Carolyn Moore, RN
  • Hannah Little, Los Angeles Master Chorale, Grant Park Music Festival Chorus
  • Michael Robert Smith, composer
  • Kelly Riordan, CEO & Co-Founder, Outside The Bachs
  • Zachary Catron, composer
  • Aaron A. Dalton, producer
  • Cindy L Henderson- Deane local 47
  • Thomas Nickell, pianist
  • Sarah Lynch, singer/orchestrator
  • Dr. Nora Post, musician
  • Allan Kozinn, music critic
  • Katie Haun
  • Missy Mazzoli, Composer
  • Alex Canovas, General & Artistic Director, Young New Yorkers’ Chorus
  • Amelia Allen, Composer
  • Indra Egan, pianist
  • Sam Bobinski, double bass, AFM Local 400
  • Jonathan Moore, former Trumpet player at Texas Tech University
  • Joshua Stine: performed and educator
  • Jill Dispenza, South Bend Symphony Orchestra
  • Randy Klein/retired orchestra musician
  • Samantha Buker, Arts Educator, Concert Promoter
  • Barrie Cooper
  • Maxwell Baker, Trombonist
  • Michael Ketner
  • John Hunter
  • Andrea Zomorodian, soprano (AGMA, SAG-AFTRA)
  • Richie Hawley, Rice University
  • Nadia Kyne Jones
  • Ian Striedter, trombonist
  • Amy Baum | ally, CCM graduate (vocal performance), Suzuki parent
  • Mickenna Keller, oboist
  • Andrew (Andy) Sharkey, professional musician
  • Jacob Duff, Oboist
  • Annie Phillips, former faculty, SF and New England Conservatories
  • Chad Arnow, trombonist, educator, local 101–473
  • Emma Powell, violin
  • Jelena Dimitrijevic, Violinist
  • Brennan Stokes, composer
  • Mason Tran
  • Trey Serrano
  • Jenny Tisi, Director of Children’s and Youth Choirs, All Saints Pasadena
  • Stephen Tarr
  • Kim Kaloyanides Kennedy, Associate Concertmaster Detroit Symphony Orchestra
  • Dana Cullen
  • Ursula Sahagian, oboist and music educator
  • Jane Anderson
  • Daniel Jones, Trumpeter
  • Elizabeth Gibbs
  • Leanna Keith, Professor of Flute at Cornish College of the Arts
  • Bridget Conley, New World Symphony
  • Jonah Zimmerman
  • Jacob David Sudol, Associate Professor of Music Technology and Composition, Florida International University
  • Samuel James, bassoonist
  • Natalie Zeles
  • Louna Dekker Vargas (flutist)
  • Keeheon nam
  • Jordan Smith, Instructor of Flute, University of Windsor
  • Nico Muhly, composer
  • Abby Black
  • Norman Damschroder
  • Emma Helene Campbell, violinist
  • Stephanie Chuang
  • Lynn Grice
  • David Green, trumpet
  • Benjamin Ray, Juilliard Student
  • Lauren Ardelt; Clarinetist
  • Lucy Smith
  • Andrew Zaharis, Trombonist
  • Kenny Chauby, trumpet fellow, New World Symphony
  • Henry Bond, New World Symphony
  • Sarah Margaret Huff musician
  • Sereana Malani
  • Emma Gerstein
  • Jeff Malashock, Accountant
  • Jaquain Sloan, bassoonist
  • Jeanne Fisher, WXXI Classical, Rochester NY
  • Brooks Wisniewski
  • Sydney Horner, flutist
  • Hannah Christiansen, violinist, AFM Local 10–208
  • Jeffery Harley, flutist
  • Alli Gessner, oboist
  • Nate Berry
  • Henry Scott Smith, violinist and teacher
  • Ethan Shrier
  • Gloria Cangahuala, violinist, pianist, AFM Local47
  • Darren Willett
  • Erin Espinoza
  • Lucian Avalon
  • Eli Stefanacci
  • Benjamin E. Browne
  • Matt Holland-Gray, San Francisco Symphony
  • Megan Van Dorn
  • Laura Makara, Horn
  • Vicki High
  • Eiki Isomura, Artistic Director — Opera in the Heights
  • Victoria Lee, oboist, Local 47, 7
  • Carys Sutherland, horn
  • Anthony Rapoport AFM Local 149 (Toronto Musicians’ Association)
  • Neil Beckmann, guitarist
  • Madison Hines Schmoll, Band Director
  • Jace Walz
  • Tylor Thomas
  • Tessa Roche
  • Lauren Adaska
  • Celeste Peña (LA Phil YOLA)
  • Kyleen Villines
  • Natalie Mannix, Professor, University of North Texas
  • Jill Kirwan, Retired French horn at the National Arts Centre Orchestra of Canada
  • Clover Nahabedian
  • Ash Jimenez
  • Jaimee Reynolds, horn
  • Anne Richardson
  • Winston Fox Nelson, armchair audition panelist
  • Friend of the musicians
  • August Boose, partner of an amazing musician
  • Sam Gucwa, saxophonist
  • Mark Kieme, saxophonist, educator, Ann Arbor, MI
  • Evan Schreiber
  • David Zerkel, Professor of Tuba and Euphonium, University of Michigan
  • Andrea Neuenfeldt
  • Brit Montoro, M.M. Sacred Music
  • Heather O’Donnell- Pianist, Psychologist, Founding Director of TGR The Green Room
  • Violaine Michel, violinist
  • Brandon Bruce, Principal Tubist Gaylord Symphony Orchestra
  • Keve Wilson, oboist Local 802
  • Cynthia Ryan, freelance violist, San Francisco, AFM local 6
  • Kristin Davidson, French horn, retired, United States Marine Band
  • Eliza Bangert, librarian, Grant Park Symphony; flutist, South Bend Symphony
  • Nolan Hennessey, Trombonist
  • David Sanders, retired Chicago Symphony Orchestra cellist
  • Kelly Knox, AFM 9–535
  • Emily Dawson — freelance oboist/educator
  • Michael G Zuniga — Baritone/Vocal Coach
  • Sharon Jones, member Local 10–208, hornists and ROPA delegate, Elgin Symphony Orchestra
  • Austin Canon- New World Symphony
  • Seung Jun Lee
  • Cris Dohler Rodas
  • Andrew Griffin (Broadway)
  • Brad Siroky, trumpet
  • Ivy Carpenter
  • Jonathan Tang
  • Alex Gertner
  • Mary Kerr McKeown, Abilene Philharmonic
  • Yamuna Meleth, Actor/Singer, Los Angeles
  • Suzanne Rousso, Artistic Director — Mallarme Music, AFM Local 500
  • Jatin Himatsinghani, Trumpeter/The Juilliard School
  • Deirdre Chadwick, President, BMI Foundation
  • Chelsea Starbuck Smith
  • Jackson Howard, Trombonist
  • Dmitry Kustanovich, Viola, Fort Worth Symphony Orchestra. Local 72–147
  • Cooper Cromwell-Whitley
  • Cameron Miller
  • Sabrina Lu
  • Samantha Goes, flutist and educator
  • Neal Corwell, The US Army Band, Pershing’s Own, retired.
  • Ashley Windle, violinist
  • Jackie Gillette
  • Michael Lewis
  • Ian Garland
  • Polly Bevil
  • J.c. Sherman, Professional Musician and owner of Variations in Brass
  • Kittie Cooper, composer
  • Mackenzie Rogers, singer
  • Céline Ferro, clarinetist
  • Mark Fry, bass trombonist — AFM/CFM local 10–208
  • Kierstin Hartley
  • Andrew Martin Smith, composer
  • Judy Levine-Holley, violinist in San Antonio Philharmonic
  • Erich Rieppel — Minnesota Orchestra
  • Hasti Safaei, Pianist
  • Troy Cotton
  • Greg Smith, AFM Local 166
  • Marco Gomez
  • Mara Gottschling, music educator
  • Norwegian Opera and Ballet
  • Charlotte Goode, Violist
  • Bonnie Terry, Violinist Utah Symphony and Grant Park Music Festival Orchestra
  • Lisa Brigantino composer/multi-instrumentalist/vocalist
  • Maya Miro Johnson, interdisciplinary composer
  • Adam Stevens
  • Linda Collazo
  • Brittany Conrad, Milwaukee Symphony Orchestra
  • Nick Bergstrom
  • Frederika Krier, violinist
  • Tricia Logsdon
  • Nicole patrick (Broadway sub)
  • William Herzog, violinist, professor of music
  • Russell Stewart
  • Cindy Lam, pianist
  • Liz Rosa
  • Chanda Dancy, Composer
  • Walker Harnden, Oboist
  • Kirran Moss
  • Julie Landsman, MET ORCH emeritus USC faculty
  • Jason Sifford, arts educator
  • Ronnamarie Jensen (Associate Concertmaster, Tulsa Symphony Orchestra)
  • Gabriel Teixeira
  • Melissa Gardiner, Trombonist
  • Andrew Conover — Trumpet
  • Sarah Gibson, composer/pianist
  • Will Fowler
  • Pamela Epple
  • Chris Ellis
  • Tara Zamorano — NYSUT
  • Klayton Schaefer
  • Natalie Hoe- Principal Clarinet, The Florida Orchestra
  • Lisa Kim
  • Richard Price
  • Lexi Pelton
  • Patrick Perry. Trombonist/Teacher DFW area
  • Rachel Hockenberry- Assistant Professor of Horn, Illinois State University
  • Amy Andersson, conductor and producer
  • Jack Ramu, music student
  • Jonathan Thomas, music educator and masters student in horn performance
  • Pat Williams, Philadelphia Orchestra
  • Theresa Muir, conductor and singer
  • Josh Hou, accordionist and composer
  • Ryan Lindveit, composer, University of Tennessee
  • Nathan Adcock
  • Adrianne Munden-Dixon
  • Hannah Miller (French Horn player)
  • Malcolm Armstrong, musician/ CFM member
  • Yubin Kim
  • Elijah J. Thomas
  • Sabrina Parry, Violin, Louisville Orchestra, Local 11–637
  • Ellen Young
  • Melissa Lai
  • Erin Fung, Lexington Philharmonic
  • Luc Kleiner
  • Meghan MacFadden
  • Keith Dyrda/Winnipeg Symphony Orchestra
  • Triniti Rives
  • Chris Sales, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Rachel Charbel
  • Dasara Beta, Student- Curtis Institute of Music
  • William Brown, Trumpet — Boulder Symphony
  • Emily Goff
  • Giuseppe Fu
  • Rebecca Roy — AGMA Member — Opera Philadelphia Chorus, Philadelphia Symphonic Choir
  • Courtney Miller, mezzo-soprano
  • Mirela Beta
  • Michelle Feng, Victoria Symphony principal oboe, University of Victoria instructor
  • Grace Hale, composer
  • Emily Mastenbrook
  • Daniel Oviedo
  • Jack Langdon
  • India Anderson
  • Bart Dunn, orchestra librarian
  • Tim McKay- Local 47
  • Zachary Regin, Hornist
  • Nicole DeMaio, 802 Member
  • Simon Heppell
  • Scot Humes — Professor and musician
  • L R Kimball
  • Sonya Belaya — pianist, composer, vocalist
  • Sonia Mantell/Minnesota Orchestra Cellist
  • Annabella Brotherston, collegiate trumpet player
  • John Marchiando, Principal Trumpet, New Mexico Philharmonic, Local 618
  • Janet Toomes (Orchestra Personnel Mgr, ret.)
  • Thalia Navas
  • Anna Lorenzen
  • Aidan Ritchie, AFM 7, 47, 6, 12 member
  • Alex Moulton, Trumpet
  • Stacy Matthews, violinist Richmond Symphony
  • Elizabeth DeLamater, University of Wisconsin-Green Bay
  • Laura Elena Colmenares — DePaul school of music alumni / flutist
  • Clara Engen, violinist and Suzuki program director
  • Gabriel Kahane
  • Benjamin Jaber, Principal Horn, San Diego Symphony
  • Cort Roberts, Horn Player, 802 Union Member
  • Donald Albrecht
  • Hyejin Suzie Lee
  • Sarah Davachi, composer
  • Susan Standley
  • Liu-Yi Retallick, Violinist
  • Emily Reese
  • Laura Granero
  • Logan Dailey — Cellist (Local 111)
  • Duane Threatt, Percussionist and Music educator
  • Alec Rich, Tuba
  • Maureen McDermott
  • Connor Rowe, USCG Band Trombone, member AFM local 400
  • Denise Brown-Chythlook, mother of two aspiring professional classical musicians
  • Kyle Williams
  • Brad Granville
  • Anna Dunlap- Harpist, Local 80
  • Jacob Davidson
  • Dillon Parker, trumpet
  • Christopher Herrera, Bass singer, educator, father of a daughter
  • Juliette
  • Arë Seay, professional woodwind musician
  • Joel Vaisse/ principal trombone TFO
  • deVon Russell Gray (composer/performer)
  • Joy Hodges, horn. Local 161–710, Local 269
  • Kacey Fassett
  • Rudi Hoehn, bass trombone. Santa Barbara Symphony / Local 308
  • Sarah Watts — clarinet. Director of Performance, The University of Sheffield, UK
  • Margaret Marco Professor of Oboe and Associate Dean for Diversity, Equity, Inclusion, and Belonging at Performance Activities, University of Kansas
  • Jacob Rensink, horn, Kansas City
  • Ashley Tietz
  • Darko Butorac, conductor
  • Alan Schlessinger
  • Max McPheeters, trumpeter
  • Dr. Sarah L. Gillespie, Lecturer of Horn and Musicology, University of Wisconsin-Platteville
  • Anni Hochhalter, horn
  • Matt Breuer — NYC Low Brass Specialist
  • Gabriel Gekoskie, composer
  • Drew Dansby — cellist, Cincinnati Symphony
  • Madeline Kyncl, conductor & french hornist
  • Andrea Stanton
  • Matthew Makeever, Freelance Conductor
  • Noah Marietta-Perez
  • Brent Taghap, violinist
  • David Baker
  • Pranav Ranjit Sivakumar, composer
  • Connor Wood 📯🎶🎵
  • Yasmina Spiegelberg, clarinetist
  • Akili Bradley (musician- trumpet)
  • Mackenzie Anderson, flutist
  • Wayne Lu, Composer/Hornist
  • Mason Moy
  • Peter Valdes (Met Opera Association)
  • Shelby Erin Mass, violinist
  • Nicholas Politi — composer, cellist, and engraver/copyist
  • Douglas DeVries
  • Krystina Carnifax
  • Jack Marquardt
  • Erica Binder, arts manager
  • Jade Whedbee
  • Milena Gligic, vocal coach
  • Diana Flores
  • Clara Kennedy, cellist & union due payer
  • Stacie Mickens, Local 72–147
  • Timothy Gay — Vocalist, Saxophone, Composer (Reno, NV)
  • Elizabeth McDaniel — freelance trombonist and music educator, Puget Brass Managing Director
  • Anya Combs, saxophone
  • Yhasmin Valenzuela-Blanchard, clarinetist. Cape Ann Symphony, Manchester by the Sea, MA
  • Claire Bryant (professional cellist & professor)
  • Christine Ims, violist, New York Pops
  • Joe Williams, Sound Liberator
  • Vicki Stroeher, musicologist
  • Chloe C
  • Gold Iwe
  • Jherek Bischoff, Composer
  • Rebecca Mindock, AFM Local 21
  • Isabel Tague (artistic administrator, Curtis Institute of Music)
  • Nancy Taylor, El Paso Symphony Orchestra
  • Corrina Green, music educator
  • Katherine Munagian
  • Lexi Wachtveitl Getzen Company
  • Emmy Tisdel, Tucson Symphony Orchestra
  • Sahana Shravan, violinist at Juilliard
  • Maya Robertson, Music Education Major
  • Alix Tucoi
  • Benjamin Bowles, hornist
  • Claire Grellier
  • Rheagan Osteen, french horn
  • Sebastian Perry, composer/collegiate musician
  • Joe Assi, 3rd horn, Dallas Symphony
  • WILLIAM F KOREN III, muscian, educator, former 802 member
  • Jeff Olson
  • Jennifer Wang, Violinist
  • Luke Kanzlemar, Student, Musician
  • Violetta Norrie, harpist
  • Byron Schenkman, Artistic Director, Sound Salon, Seattle, WA
  • Jeffrey Strong, AFM Local 72–147 DFW. Freelance musician.
  • Owen Menard
  • Michiko Singh, 4th horn Winnipeg Symphony Orchestra, local 190
  • Steven Alesso
  • Tristan Wilson, composer
  • John Anderson
  • Mariana Corichi Gomez
  • Claire Brazeau
  • Melinda Whittington, operatic soprano
  • Alexandria Hoffman
  • Justin Ochoa
  • Erin Cameron
  • Zachary B. Edwards
  • Laurel Roseborrough, Horn
  • Kristina Teuschler
  • Benjamin Joost-Meyer zu Bakum, bass trombone player from Germany
  • Megan Neuman, Juilliard student
  • Jules Biber, ChamberQUEER
  • Evan Bish
  • Beckett Shuholm
  • Lauren Hallonquist
  • Jeremías Sergiani-Velázquez (Principal Second Violin — MET Opera Orchestra)
  • Lindsey Hutchinson
  • Stacey Siak
  • Shawn Sung Ho Wui, Trumpet
  • Luis Ozoria — Trumpeter in Baltimore, MD
  • Kris Kwapis, baroque trumpet, Indiana University Jacobs School of Music Historical Performance Institute faculty
  • Tyler Neidermayer, Clarinetist & Audio Engineer
  • Kyra Davies, violinist (Local 9–535)
  • Jessica Wiersma, violinist, Local 10–208 and Local 3
  • Elisabeth Pesavento — Horn, Symphoniker Hamburg
  • Emileigh Vandiver
  • Victoria Carchietta
  • Ross Holcombe, The Florida Orchestra
  • Nicholas Halbig, United States Navy Band
  • Roselie Samter, violist of Videri String Quartet
  • Sara Page, cellist
  • Cristalynne Burns, Student, Educator, Performer, Administrator
  • Tina Higgins
  • Marie Tachouet, Lyric Opera of Chicago
  • Leonard Bopp, Conductor
  • Gina DiBello, violin, Chicago Symphony Orchestra
  • Justin Pasquil, composer
  • John Fulton, Bassoonist, AFM Local 9–535
  • Roxy Hummel — Biology Student and Clarinet Player
  • Kevin Zetina, Lecturer in Percussion at the University of Tennessee Knoxville
  • Freelence french hornist in NYC for over twenty years, currently a freelancer in SF Bay Area, as well as a visual artist
  • Carol Dale, D.M., former tenured university professor
  • Matthew Zory, Local 1, retired asst principal bass, Cincinnati Symphony
  • Nicole Juarez
  • Rebecca Olason, Local 99
  • Meghan Guegold Hege, The Cleveland Orchestra, Assistant/Utility Horn
  • Michael Hettwer — Horn Player — Portland, OR
  • Jessica Parrish
  • Elizabeth Sustar Nye
  • Dr. Melody Stein, harpist
  • Kaden Klein, Music Student at University of Michigan
  • Tony Cecere, french horn, 802 member since 1973
  • Catelyn Cohen
  • Jacob Hickman
  • Maren Montalbano, mezzo-soprano
  • Ian Calhoun — freelance low brass musician, educator, composer/arranger
  • Heather O’Gara, clarinetist
  • Megan Vinther, composer and music educator — NEA, NAfME, JEN
  • Yiannis Bontis, Trombonist
  • Emily Isaacson, Artistic Director, Classical Uprising
  • Joohyun Lee, violinist, AFM Local 78
  • Adele-Marie Buis, Chicago freelance oboist
  • Diane Yang, violin
  • Diana Morgen, horn, Louisville Orchestra
  • Katy Luker, Horn, freelancer/music educator
  • Nicole Guccione
  • Emily Tsai
  • Angela Schroeder
  • Mackenzie Austin, clarinetist
  • Lucy McKnight, composer/performer
  • Paolo Rosselli
  • Karen Yeh, cellist
  • Jeanne Barbour
  • Emily Moss, Professor of Music, University of New Mexico
  • Cameren Williams (student at The Juilliard School)
  • Nadia Para, oboist
  • Heather Gallant
  • Paul Nemeth, Associate Principal Bass, The Florida Orchestra
  • Caroline Calvano
  • Sara Sincell, trauma-focused psychotherapist, LMFT
  • Danielle Gaudry, conductor
  • Kristen Kennedy Holloway
  • Sophie Volpe, trombonist
  • Bradley Detrick, composer
  • Julia Dixon
  • Jarrod Briley, tuba — Hartford Symphony Orchestra, Cape Symphony Orchestra, Des Moines Metro Opera
  • Alex Hayashi, oboist, University of Hawaii faculty
  • Caroline Shaw
  • Donna Yoo
  • Teil Taliesin, oboist, arts advocate, and educator
  • Dante Guinta, trombone
  • Eleanor McKinney, flute student and performer
  • Luke Hall
  • Elizabeth Gartman, composer
  • Emily Cotten
  • Richard Myron
  • Michael Romans, Virginia Symphony Violinist
  • Beth Bryngelson, retired 10–208
  • Peter Askim, The Next Festival of Emerging Artists
  • David Baker
  • Audrey Yu
  • Jennifer Greenslit
  • Ian Davis
  • KC Still
  • Jordan Brokken
  • Beth Lano, Local 369; associate principal horn Las Vegas Philharmonic; freelance musician
  • Kris Pineda, MASL 2–197
  • Dana Johnson (principal second violin, Arctic Philharmonic)
  • Elizabeth Klein, flutist
  • Tiffany Wu
  • Floris van Daalen
  • Michael Genese (Composer)
  • Wouter van Hoof, hornist
  • Johna Smith, violinist
  • Nicholas Mariscal, cellist, Cincinnati Symphony
  • Vanessa Vendiola
  • Laura Grantier
  • Madeline DeNofio, Development, SF Playhouse
  • Emerson Goo (landscape designer, writer, and percussionist)
  • Patrick Warfield, Director, School of Music, University of Minnesota
  • MK Guthrie- violinist
  • Roddy Terrell
  • Katinka Kleijn
  • Stephanie Lane
  • Cheryl Stallworth-Glitz, clarinetist with the Eastern Wind Symphony and middle school band director
  • Katie Ventura, Kansas City Symphony
  • Jack Ori (author and advocate)
  • Tessa Gross, oboe and English horn
  • Nicole Sonneveld, Freelance Musician
  • Matt Klepfer
  • Jonathan Lee, cellist of Locals 1, 101–473
  • Quinton Bodnár Smith
  • Alice Teyssier, International Contemporary Ensemble and NYU
  • John doe (active member of local 802)
  • Rosario Galante
  • John Raschella (Principal Trumpet, The Syracuse Orchestra)
  • Madeleine Smith
  • Sophie Lanthier
  • Dameun Strange, Composer/Sound Artist
  • Cristiana Achim — pianist
  • Richard Ferrarelli, Bass Clarinetist
  • Joel Rubin, musician/ethnomusicologist. Former Director of Music Performance, University of Virginia; currently Adjunct Researcher, University of Bern (Switzerland)
  • Michael Klingbeil, composer
  • Anna Petersen, National Arts Centre Orchestra
  • Winona Zelenka, cellist, Toronto Symphony Orchestra
  • Dr. Patrick Smith, associate professor of horn, Virginia Commonwealth University
  • Phillip Palmore, Horn 4, San Francisco Ballet
  • Clara Blood
  • Stephanie Clark, clarinetist
  • Shelby Nugent, The Dallas Opera Orchestra
  • Hannah Corbett
  • Maxine Thevenot
  • Kevin Leiferman, cellist
  • Iona Walker — Oboe Maker
  • Matthew Hernandez, Principal Trumpet, Valley Symphony Orchestra
  • Jocelin Pan, local 802 member
  • Michael Thomas, broadway musician
  • Zac Hammond, oboist
  • Sarah Culp-Abrams, conductor
  • Michael Lee-Smith
  • Andrew Sommer, double bass
  • Ben Yoon — Music Educator
  • Simon Kafka
  • Joan Voorhees, Retired Piccoloist, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Rebecca Henderson
  • Brandon Berlanga, Blacktop Percussion
  • Carrah Stamatakis, SAG/AFTRA & AGMA singer
  • Sydney Streightiff, Oboist
  • Elias Jordan
  • Timothy Peterson
  • Lisa Lind, M.M. Horn, The Juilliard School
  • Coralyn Grueb, Music Educator
  • Rafiq Bhatia
  • James Vincent Green — freelance professional horn player
  • Jane Ellsworth, clarinetist, Spokane Symphony (AFM Local 105)
  • Ixi Chen, Cincinnati Symphony
  • James Harrington | bass, Assistant Professor of Voice, SUNY-Fredonia
  • Alison Balsom, Trumpeter
  • Elisabeth Stimpert, Associate Professor of Music, University of Central Missouri
  • Jordan Strominger (Bass Trombone, The Juilliard School)
  • Cindy Warden
  • Ellen Higham, asst principal viola, New Haven Symphony Orchestra
  • Simona DeFeo
  • Lisa Lipton, Executive Director of 45th Parallel Universe Chamber Music Ensemble & Opera Theater Oregon, professional Clarinetist, and owner/founder of Mendelssohns bar
  • Jeremías Sergiani-Velázquez (Principal Second Violin — MET Opera Orchestra)
  • Sean Statser
  • Richard Todd, AFfM Local 47, Frost School of Music
  • Gui Cooper, French Horn Student
  • Lauren Breen
  • Celka Ojakangas, composer
  • Tessa Brinckman (flutist/composer)
  • Rebecca Christainsen, Rochester Philharmonic Orchestra
  • Lucas Caceres, Double Bassist
  • A fellow woman musician of afm 34–627
  • Ella Hammersly, violist
  • Ayane Kozasa, violist
  • Abigail Rowland
  • Cara Benner, librarian
  • Victoria Korson
  • Brian Au
  • Courtney Prizrenac AFM/CFM 293
  • Mark Tomko, Local 76–493 AFM
  • Rosemonde Desjardins
  • Minjin Chung (cellist)
  • Nate Rensink, Trombone
  • Hanna Hashi
  • Sarah Brett England, musician
  • Drew Comstock, cellist
  • Julie Strom, Percussionist
  • Micah Gleason, conductor
  • Eris DeJarnett, composer and trumpeter
  • Caden Wolfe
  • Allegra Lilly (Principal Harp, Houston Symphony)
  • Hunter McDonald, woodwind specialist in Nashville, TN
  • Ryan Parichuk
  • Megan Strait, Oboist
  • Sarah Garretson
  • Katherine Watson, flute VMA 145
  • Christina Hughes
  • Sarah Grimes, Minnesota Orchestra
  • Asher Lurie, composer
  • Alan Pierson, conductor
  • Emma Reber, horn
  • Chris MacDonnell, nyc
  • Melissa D., Elementary Music Teacher
  • Sam Gasch
  • latimer rogland, musician
  • Victoria Racz, oboist, Local 99
  • Bethany Cline
  • Dr. Maggie Lauer
  • James Madison Cox, retired Principal Horn, Israel Philharmonic Orchestra
  • Margo Drakos
  • Emily Candaux
  • Patti Ferrell Carlson, Virginia Symphony (retired)
  • Curtis Foster, freelance Baroque oboist
  • Colleen B
  • Zach Berman
  • Dennis Kwok (Local 149)
  • gabriella stone
  • Suresh Singaratnam — Trumpet/Composition
  • Fred Reissig — Retired Administrator of The Metropolitan Opera Guild
  • Dawn Striker
  • Rosalie Odchimar-Reissig — Retired Oncology trial manager at Mt. Sinai Hospital
  • Chandler Currier, Principal Tuba Nashville Symphony, Local AFM 257
  • Lindsey Bogatz (band teacher)
  • Lorenzo Bassman, Music Director, UUCF (CA)
  • Kirsten Lies-Warfield, The United States Army Band, “Pershing’s Own” retired
  • Meng-Chien Chen, Clarinetist
  • Justinas Žlabys, composer
  • James Bartelt, Percussion
  • Charles McCracken, bassoonist Local 802
  • Emma Locarnini, clarinetist
  • Taylor Eichinger
  • Kristin Fray
  • Samantha Rodriguez, Assistant Principal Viola, Milwaukee Symphony Orchestra
  • Joseph Wenda
  • Kristi Velicer
  • Marc Faris, musician and ally
  • Olivia Dorer
  • Aidan Murphy
  • Grace Takeda, violist
  • Sara Miranda (Violinist)
  • Jason Thomas Aylward, Professor of Trumpet, Southeastern University
  • Funda Cizmecioglu violinist, member local 802
  • Caroline Davis, musician, composer. The New School, MSM
  • Jamie Parker, Pianist and Professor
  • Joshua Burca (musician)
  • Juan Esteban Martinez, Principal Clarinet New Jersey Symphony Orchestra
  • Steph Dressler, flutist
  • Laura Guillén Alcaraz, trombonist
  • Kathleen Mills
  • Lorraine Duso Kitts, oboist Arkansas Symphony
  • Kim Harper, music educator
  • Trevor Drew
  • Lee Ann Newland- French Horn/tenor Horn Gramercy Brass of New York
  • Alvin Ho, trombonist
  • Kristi Brown-Montesano, Musicology, UCLA
  • David Kim, San Francisco Symphony
  • Helena Mackie, principal oboe, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
  • Weston Lewis
  • Sarah Nichols
  • Angela Fuller Heyde, Principal 2nd violin/Dallas Symphony
  • Destiny Lerma
  • Karina Bloom
  • Elizabeth Reed Smith, violin professor
  • Victoria Jones, retired professional orchestral player
  • Carolyn Kirby
  • Emma Tucker, composer
  • Riley Maguire (Multireedist and Composer)
  • Wesley Hamilton
  • Hannah Markun
  • Nanki Chugh, Shepherd School of Music
  • Eunice Keem, Associate Concertmaster, Dallas Symphony Orchestra
  • Kelly Estes, pianist
  • Drake Gritton (Cor Anglais, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra)
  • Grace Lu
  • Jennifer Gersten, violinist/journalist
  • Allison Smith, violinist, AFM 65–699
  • Jennifer Lindshield, Soprano
  • Marissa Honda — oboist, AFM Local 47, 7, 12
  • David Kinch, Trombonist/Educator
  • Beth Breslin, violist Milwaukee Symphony & Grant Park Orchestra
  • Karl Fenner, Double bassist, Atlanta Symphony
  • Karen D’Angelo
  • Angela Bearden, concerned citizen
  • David Riggs, Local 60–471
  • Katy Ambrose, AFM local 21, Asst Professor of Horn, University of Iowa
  • Nicole Casino — Industry Professional
  • Liza Austria, co-founder/director UpBeat NYC
  • Juan Cancer Navarro / trombone
  • Janelle Fung, pianist
  • Arno Tri Pramudia, Gothenburg Symphony Orchestra, Sweden
  • Aaron Beraki (student at Kennesaw State University)
  • Giulia Rath (Trumpet player, The Orchestra Now)
  • Douglas Brown, Local 30–73
  • Sean Marron, 2nd Flute/Piccolo, Rochester Philharmonic Orchestra
  • Erika Ji, composer
  • Laurel Young, Double Bassist
  • Paul Lee (freelance cellist)
  • Philip Volpe, stagehand
  • Alistair Hamilton, Music teacher, composer, entrepreneur
  • Marina Ziegler, student
  • Stéphane Lévesque
  • Sean Sharp
  • Ember Miller, clarinet
  • Amy E. Gustafson, Pianist
  • Nick Brown
  • Steven Behnke
  • Laura Young, trumpet & educator
  • Dr. Sydney are. Carlson, Professor Emerita, Portland State University.
  • Katherine Butler (violinist/Shepherd School of Music)
  • Kelli Duncan
  • Bryce Newcomer — Clarinet
  • Saunder Choi, composer
  • Jason Sato, Bass Trombone
  • Angelique Montes, cellist
  • Tom Kreuder, orchestral musician
  • Shannon Gonzalez
  • Matthew Ballard, AFM Local 7
  • Karin Ursin, Musician
  • Aimee Toner
  • Joe Nibley; Trumpet, Brass Studies coordinator at Fort Lewis College
  • Siliana Chiliachka
  • Lee Kessinger
  • Ross Mitchell, Trumpet
  • Adam Lesnick, Philadelphia Ballet Orchestra
  • Vincent Yim (Juilliard Student)
  • Ethan LaRoux
  • James Garcia, Des Moines Symphony
  • Grace Tyson, soprano
  • David Chamberlain
  • Julia Lee, cellist at Juilliard
  • Reuben Stern, conductor
  • Amelia Lyon, TMA 149 Toronto
  • Abby McKee, President & CEO, Britt Music & Arts Festival
  • Amelia Thompson, pianist
  • Karen Marston, International Trombone Festival/Mount San Antonio College
  • Emilio Arredondo, Union board member of Local 65–699
  • Daniel Dorff
  • Devin Gossett
  • Selina Greso, Oboist
  • Victoria S (music educator and performer)
  • Cory Burns Barger, principal bassoon, Filarmonica de Boca del Rio
  • Forest Greenough, Associate Professor of Double Bass, Colorado State University
  • Kevin Gupana
  • Sharon Montes, Bassist
  • Jennifer Rainer
  • Ani Berberian
  • Julie Bridge, horn, The Syracuse Orchestra
  • Angélica Negrón
  • Julianne Lewis
  • Aspen Maestas
  • Taimur Sullivan
  • Elisabeth Romano, Secretary-Treasurer AFM Local 238–291/Bassoonist
  • Cole MacEwen
  • Gregory Ewer
  • Gabriella Paul
  • Brett Rowe, musician
  • Laura Brooks
  • Soraia Rodrigues
  • Douglas Rosenthal, Associate Principal Trombone, Pittsburgh Symphony Orchestra; Member, AFM Locals 60–471 and 161–710
  • John Mangonon, Tubist, AFM Local 161–710
  • Cecilia Wang, composer
  • Christine Osborne
  • Lianne Coble-Dispensa, Metropolitan Opera Chorus
  • Lelie Resnick, oboist
  • Annabel
  • David Kamminga
  • Richard Taylor
  • Ian Houston: BM & MM
  • Morgan Ramos, student
  • Theo Swanson
  • Xayvion Davidson
  • Katie Berglof — Seattle Symphony Admin
  • Rebekah Heller, bassoonist
  • Sacha Peiser, performer, arts administrator, performance travel specialist
  • Evan Shaw Johnson, Composer
  • Nicole G
  • Tai Baldridge
  • Joshua Retiz
  • Tegan Miller, Founding Artistic Director Of Spectra Choir
  • Betsy Federman, cellist Jacksonville Symphony
  • Laurel Borden
  • Sean Reusch
  • Cindy Shapiro, Composer/Librettist
  • Noah Robertson
  • Clare Burovac, former General Director, New Orleans Opera
  • Eya Setsu, student at The Hartt School
  • Julia Koehler, Indiana University
  • Joe Oswald
  • Carlos Walker
  • Gregory Chang, Esquire
  • Katherine Breeden, clarinetist
  • Kevin Honeycutt
  • Lindsey Goodman, flutist, Local 136
  • Andrew J Vance
  • Erika Malpass, composer
  • Jude Park, violist, Minnesota Orchestra
  • Jerry Achtermann, student composer
  • Peter Cigleris, clarinettist
  • Julia Ford, Arts Manager
  • Jeanelle Thompson, violin
  • Allison Spann, Vocalist and Composer
  • Kirsten Haddox. Music student, content creator, (@kirstenoboe), music marketing
  • Emma Hammond, flutist
  • Jake Saunders, Cellist, Boise Philharmonic
  • Bethany Ham- Dallas/Fort Worth Freelancer
  • Topher Bosse Meeks
  • TJ Sclafani, composer, former NY Phil employee
  • Leonardo Palma
  • Markus Kaitila, Pianist
  • Max Adler, oboist: Tucson Symphony, Local 33 AFM
  • Alexander Davis, NYC Bassoonist
  • Maya Barrera, Oboe/Local 47
  • Samantha Shea, Music educator
  • Kurt Muroki Professor of Double Bass @ Indiana University
  • Katherine Bierhals
  • Sarah Castillo collegiate trombonist
  • André Emmanoel Prouty — South Florida Freelance Trombone
  • Carrie Rexroat
  • Diane Bishop, bassoonist
  • Thomas Frey
  • Dongsok Shin (harpsichordist, Local 802 member S11687)
  • Reshawn Walcott
  • Samantha Morris
  • Vincent Kiray, horn
  • Peter Arvantely — clarinetist
  • Joshua Gardner, Associate Professor of Clarinet, Arizona State University
  • Jack Grimm — Principal Trombonist, Columbus Symphony
  • Victoria Tank, Bass Trombone — Chippewa Valley Symphony, Teacher
  • Ivette Morales (Music Ed.)
  • Remy Le Boeuf, Saxophonist/Composer
  • Corey Smith
  • Weronika Balewski
  • Eva Roebuck, cellist
  • Megan Henschel
  • Lindsay Mohler, Music Therapy Researcher, DEIAJ consultant
  • Bruce Kenney, Local148–462, Atlanta Symphony Orchestra
  • Shannon Kiewitt, Clarinetist USMB
  • Kelley Sheehan
  • Jessica Warren, Flute
  • Eleanor Norton cellist
  • Kelsey Ferguson, violinist
  • Ethan Roos
  • Rena Urso
  • Sarah Toland, Instructor of Teacher Education; flutist
  • Alexander Haupt, musician (local 406)
  • Suyeon Ko (Western Illinois University)
  • Maddie Mullen
  • John Galvan — Educator
  • Tzuying Huang ( Clarinet and Bass clarinet, St. Louis Symphony Orchestra.)
  • Mica Redden, AFM Local 3
  • Zachary Wilder
  • Schuyler Jackson, Bassoon, Baltimore Symphony Orchestra
  • Marina Harris, opera singer
  • Lev Estevez
  • Madelynn Huff, violinist
  • Nora Scheller, Dallas Symphony Orchestra
  • Francesca Leo
  • Isaac Barzso (Brown University)
  • DM R, Doctoral Candidate at Columbia University
  • Carson Meritt (New England Conservatory)
  • Jillian Kouzel, oboist
  • Marcia Hankle
  • Dennett Robertson
  • Richita Sawyer
  • Emma Cryer
  • Heather O’Gara, clarinetist
  • Dan Ferreira, freelance clarinetist/orchestra librarian
  • Ariana Solotoff, violist
  • Margaret Dyer Harris, Boulder Philharmonic
  • Ellen Gruber
  • Ethan W. Atterson, composer/researcher
  • Dr. Jessica Wiley, bassoon
  • Robert Lauver, 4th horn Pittsburgh Symphony Orchestra
  • Bryan Allsopp
  • Greg Evans, former 802 musician
  • Antonia Chandler, 2nd/4th Horn, Orquestra Gulbenkian
  • Mary Jo Neher
  • jakub medraj
  • Benjamin Rasmussen
  • Daniel Moreira/oboist
  • Deborah Boldin, flutist
  • Christopher Bill, 802 & AFM
  • Maryse Aubert
  • Catherine Flinchum, flutist
  • Lisa Atkinson, Composer
  • Ahsan Ahmed
  • Dave Eggar
  • Christine Hoerning, clarinet
  • Lana Stafford, flutist and educator, Local 78
  • Lizzie Upton
  • Karen M. Beluso
  • Coca Bochonko AFofM local 30–73
  • Angelina Gadeliya (University of Connecticut)
  • Carrie Graham
  • Raymond James Mason
  • Kari Landry, Clarinetist, Akropolis Reed Quintet
  • Pete Whitehead
  • Daniel Black
  • Rebecca Merblum St Paul Chamber Orchestra (sub)
  • Caitlin (flutist)
  • Phil Rowan
  • Jennifer Babcock
  • Nadia Sirota
  • Madeline Sharp
  • Erin Graham, composer/PhD student
  • Grace Wolfe, Conductor, Educator
  • Katherine Dowling, pianist
  • Quentin Flowers, AFM 257
  • Conrad Jones- trumpet
  • Maria Semes
  • Shannon Giberson
  • Steven Ehrhardt
  • Joseph Mitchell
  • Lorien Britt, flutist, Manhattan School of Music
  • Sierra Smith, violinist
  • Sandra Martinez — UNT MUSIC STUDENT/PROFESSIONAL MUSICIAN
  • Cheryl Anderson Music Teacher / parent of female musician
  • Charles Villarrubia
  • Sarah Pedlar
  • Daniel Alejandro Velázquez Macías
  • Andrés Ayola, Oboist
  • Kyle Cervantes
  • Vincent Payette-Corbeil
  • Beth Wamsley
  • Rebecca Fischer, violin
  • Katie Hart
  • Virginia McDowell
  • Laura Weiner (Horn, Local 802)
  • Anne Marie Strader
  • Rosalie Avery, bassoonist and composer
  • Alex Berko, composer
  • Laura Brumbaugh, pianist
  • Carolina Díaz Chan
  • Yuying Robinson- Former Trombonist
  • Rachel Condry
  • Karen Birch Blundell, Oboe- AFM Local 802
  • Audrey Welsh (Rice University, mezzo-soprano)
  • Ian Patterson (student)
  • Antonia Suarez Gomez, violinist
  • Bee Ungar, bassoonist and former 802 member
  • Seth Ploeckelman, percussionist
  • Sam Hudock
  • Celina Bethoux, New England Conservatory of Music
  • Laura Weiner (Horn, Local 802)
  • Ben Schonhorn
  • Mckenna Reeve, Musician and Educator
  • Katrina Potts
  • Jonathan Levine
  • Sandra Bouissou, violin
  • Leslie Hoggatt, Orchestra Fundraiser
  • Adrianna Korey
  • Michael Zens, musician and educator
  • Sean Driscoll, member Local 802
  • Margaret Lancaster
  • Cindy Kaiser
  • Brad Balliett (bassoonist, composer, Peabody Institute faculty)
  • Mary Stilp — NYC violinist
  • Timothy Peterson
  • Karola Obermueller, composer
  • Todd Hollingsworth
  • Sheila F. McLean
  • Elizabeth Kitson, flutist, AFM local 400
  • Cole Cavanah (Musician/Educator)
  • Blake White
  • Courtney Regester
  • Emile Concepcion
  • Meg Rohrer — violinist (AFM Local 5)
  • Michael Leibowitz, composer
  • Brianna Yepez
  • Carolyn FitzGerald, trombonist
  • Theresa Rukavina, Violinist
  • Maryna Pohlman
  • Mark Nelson — Principal Trumpet — South Dakota Symphony Orchestra
  • Iva Verba
  • Barry Garrett, former clarinetist
  • Cynthia L Hiebert, harpsichordist
  • Daniel McTiernan
  • Elise Arancio
  • Bill Everett, bass
  • Karen Jacobsen — Composer, Singer/Songwriter
  • Luis Villalona (Cellist)
  • John Eagle, composer
  • Katie Scheele- oboist
  • Angelina Phillips
  • Marie Robitaille
  • Charles Hall
  • Kria Turimella
  • Claire Greene, Harpist and Educator
  • Alissa Leiser, pianist
  • Paul Goldfinger
  • David Alvarado, Trumpeter
  • Georgette Patricio, Ensemble Librarian Peabody Institute
  • Laura Gilbert New School/Mannes; Northeastern Oennsylvania Philharmonic
  • Ryan Greene
  • Jim Scheele
  • Glory Jacquat, cellist
  • Santo Villatoro
  • Jared Shull
  • Joanne Bober, member Board of Governors, Dallas Symphony Association
  • Jonathan Bagg
  • Sarah Jeffrey, Principal Oboe, Toronto Symphony Orchestra, AFM local 149
  • Taylor Hughey, Courtois/Buffet-Crampon Performing Artist
  • A really fucking angry clarinetist
  • Tobi E. singer and former UAW2320 member
  • Olivia Truocchio
  • Dana Crytser
  • André Solomon
  • Rachel Moore, Violinist, Violin Instructor, Research Project Manager
  • Qun Ren
  • Emily Groenenboom
  • HsiaoLing Chang, DMA, teacher/pianist
  • Ryan Webber
  • Mykia Buford, oboist
  • Tara Rozanski
  • Benjamin Wagner
  • Meghann Wilhoite, composer
  • Lynn Gullickson Spencer, librarian
  • Bryson Masters, Bass Trombonist and Vocalist
  • Aidan Taylor (composer)
  • Kristin Demos
  • Malena McLaren, Professor of Clarinet, Northwestern State University
  • Sarah Harrington, violinist in Manitoba Chamber Orchestra
  • Eli Kaynor, Cellist
  • Julie Jung local 47
  • Cameron McCarty
  • Katie Hyun, violinist
  • Nicholas Caluori
  • Hannah O’Connor
  • Erika Schafer
  • Marten Humke-Weber
  • Marylin Mello
  • Meredyth Coleman oboist AFM local 16–248
  • Mia Fritze, horn player/music educator
  • Jeff Tobias, composer
  • Abby Smith
  • Mairead Flory
  • Danielle Johannes
  • Matana Roberts, Composer
  • Gretchen Perry
  • Jerver Hernandez
  • Deven Miller
  • Scott Worthington
  • annie chen violin teacher
  • Eva Sandberg
  • Alex B. Jazz saxophone student
  • Nicola Gruen
  • Paul Sandberg, Violinist
  • Melody McKnight Local 547 AFM
  • Grace M. Alexander, Violinist, Arts Administrator
  • Darien Baldwin, student
  • Tim Janof, Cello Journalist
  • Anastasia Klukowski
  • Kathryn Lang, flute student at Florida State University
  • Ben Levy, double bass, Boston Symphony
  • Carolyn Kuan, conductor; music director, Hartford Symphony Orchestra
  • Holly Knoch, violinist
  • Amelia Gold- Director of the Arts The Elisabeth Morrow School
  • Jeremy Gdaniec, Clarinetist, DMA
  • Dan Atkinson, freelancer
  • Dr. Janet Tracy
  • Kristen Linfante, Local 77
  • Beth Kirton, Detroit Opera
  • Jackie Sailler
  • Audrey Hayes
  • Anne Ranzani, bassoonist
  • Natalie Elliot, Professor, St. John’s College
  • Josh Jones- Grant Park Festival Orchestra
  • Mark Babbitt, Peoria Symphony Orchestra, Professor of Trombone, Illinois State University
  • Rebecca Bertekap, trombonist at NEC
  • Dustin Donahue, Assistant Professor of Percussion, University of Maryland Baltimore County
  • Thomas A
  • Patrick Chamberlain, VP for Artistic Administration, Aspen Music Festival and School
  • Kristen Butcher, music librarian
  • Noah Van Deventer
  • Ari Isaacman-Beck, violinist and educator
  • Ann Roggen, violist, Local 802
  • Jordana Kleiner
  • Tim Burkhart, IT Manager
  • Emory Clements Atlanta Opera, Savannah Philharmonic,Georgia State University
  • Andrew Cannestra, classical pianist, University of Oregon
  • Sally Bohls, Lewisville Lake Symphony principal oboist, Bocal Majority Woodwinds Oboe and English horn reed ambassador and specialist
  • Noelle Drewes, oboe, local 161–710
  • Jacqueline Hanson, Detroit Opera
  • Kristine Olefsky
  • Kyle Saulnier
  • Jason Miller
  • Stacy Wilson
  • Jamila Hanner
  • Tamara Benitez Winston
  • Austin Murray
  • Janet Renze
  • Joanne Wojtowicz, Cincinnati Symphony Orchestra violist
  • Léanne Teran-Paul, canadian (Montréal, Québec) oboist
  • Evelyn Irrer
  • Jennifer Christen, Indianapolis Symphony Orchestra
  • Victoria Donaldson, bassoonist
  • Dione Chandler
  • Devin Gilbreath
  • Miranda Sousa, musician
  • Matthew Salvaggio, Music Director, Bellevue Youth Symphony Orchestra
  • AJ Morrissey, music student
  • Carol Cook — Lyric Opera of Chicago
  • Nicole Caluori, musician
  • Jason Austin
  • Lisa Stein, Philadelphia Symphonic Choir
  • Megan Morris (freelance bassoon, staff at Royal Conservatory of Music)
  • Mariko Findell
  • Derek Goad, violist
  • Virgil Moore, violinist, Juilliard School
  • Will Mayhew
  • Jordan Wainwright (Trombonist/AFM Local 47)
  • Rachel Yokers flute, Local 40–543
  • Brandon Von
  • Tyler Leicht
  • Sam Himes, French hornist
  • Benjamin Kersey, Local 149
  • Brian Hodges, cellist
  • Charlene Candaza
  • Nathan Stanfield
  • Natalie Farrell, musicologist and former intern for local 10–208
  • Renee London
  • Ross Wightman, Local 802 AFM
  • Ben Malkevitch, pianist and vocal coach, Baldwin Wallace University
  • Zachary Mendenhall
  • Steven Fudenna, music education student
  • Dexter Doris, Violinist
  • Christine Albrecht
  • Katey Halbert
  • Sarah Rathbun — Trombonist
  • Kristilyn Woods
  • Susan Bragg, flutist; Music Educator, ret.
  • Toby, music student
  • Ana Aguilar
  • Benjamin Garrett — Music educator/Horn
  • Anthony Taylor, clarinetist
  • Alyssa Morris (Associate Professor of Oboe, Kansas State University; Principal Oboe, Topeka Symphony and Smoky Valley Chamber Orchestra; Composer)
  • Megan Maiorana, flutist and educator
  • Ryan Walsh
  • Megan Mahoney
  • Josefina Guzman, violinist
  • Bridget Nance, oboist
  • Rhetton Summers
  • Kirt Burcroff IATSE Local One
  • Rebecca Gilmore
  • Annie Gosfield, Composer
  • Linnea Powell, viola Local 47
  • Jamie Drake, Adjunct Assistant Professor, DAN School of Drama and Music, Queen’s University
  • Sophie Urban
  • Jenna Montes, Arts Administrator and Horn Player
  • Arturo Rodriguez, Flutist, Composer, and Educator
  • Christina Park, Horn
  • Matthew Langford, Composer, Trumpet Player
  • Brianna Cantwell
  • Jack Smith- saxophonist
  • Nathan Wood
  • Wil Vanderslice
  • Deanne Renshaw — Principal Oboe Carolina Philharmonic
  • Matthew Angelo
  • Rebecca Kinoshita (violinist & teacher)
  • Josh Roberts
  • Richard Miller Co-Executive Director UpBeat NYC
  • Lief Mosbaugh
  • Giacomo DiGrigoli
  • Shari Hoffman, clarinetist
  • Dana Sherman, local 8, Milwaukee Ballet Orchestra
  • Patrick Smithers
  • Jemma Jones
  • Celeste Markey — clarinetist and Cincinnati metro area freelance musician, member of AFM Local 101–473 and Local 103
  • Ondine Young ondineyoung.com
  • Erica Haas, bassoonist
  • Mindy Scharlin, flutist
  • Jennifer Woodrum, freelance clarinet
  • Alexandra Reyna
  • Nancy Boone-Bahr, local 66, 92 & 78
  • M. Parks, Band Instrument Repair Technician
  • Ren Martin-Doike
  • Sierra Counts; Music Ed Student
  • David Smith- Principal Horn, The Florida Orchestra
  • Kieran Matz, double reed repair technician
  • Kenny Tran
  • Brooke Dansberger
  • Lucy Zuo, flutist
  • Andrew Morrissey
  • Felix Kehl
  • Marisa, project manager at media production company
  • Serafina Prietto (usher at the Walt Disney Concert Hall in LA)
  • Katie Hyun, violinist
  • Casey Kearney, Louisiana Philharmonic Orchestra, AFM 802
  • Tessa O’Boyle
  • Lynn Asper
  • Madeleine Folkerts
  • Jorge Padrón, Asst. Conductor, Los Angeles Youth Orchestra)
  • Shaleah Feinstein, violinist
  • Anna Ferrari
  • Vicki Leona Nguyen, composer
  • Megan Bailey, trumpet — Lone Star Wind Orchestra
  • Álvaro Cáceres Muñoz
  • Heidi Bearcroft, Toronto Symphony Orchestra
  • Allison Felter Local 2–197
  • Justin Rowan — Trumpet, brass repair technician
  • TJ Viola
  • Adam Maloney, Double Bass
  • Keely Dunne
  • Rich DeMatteis
  • Frank Morphy , TSO
  • Eleanor Sullens
  • Rose Ritter, MMT, MT-BC
  • Kirk Michael cannon
  • Samuel Gray
  • Paul Novak, composer
  • Emily Buehler
  • Kate Petro
  • Emma Hernandez
  • Elizabeth Dorman, pianist Local 6
  • Ellyn Kusmin, arts admin (former Operations Manager, New York Philharmonic)
  • Alex Muñiz jr
  • Malcolm Jones, educator, conductor
  • Clara Lyon, co-artistic Director, Decoda
  • Catherine Wood, clarinetist
  • Dr. Kimberly Hankins, violist and local 33 member
  • Elias Doyle
  • Peter Maleitzke AFM Local 6
  • Benjamin Janiszewski, composer and conductor
  • Alex McLaughlin, Violist
  • Matthew Peralta
  • Alexis Porcaro
  • Mark Lauer Instructor of bassoon: University of Missouri — St. Louis
  • Abigail Middaugh
  • Dave Wilson, musician, composer, scholar, New Zealand School of Music — Te Kōkī
  • Daniel Hege
  • Tyrell Hardlotte
  • Olivia Hamilton, clarinet Minnesota Orchestra, Chautauqua Symphony Orchestra
  • Stacey DiPaolo, Professor of Clarinet, Southwestern Oklahoma State University
  • Daniel Barak
  • María García, professional pianist
  • Tom Fleming, Dallas Symphony Orchestra (Local 72–147)
  • Patrick Ring
  • Becca sales
  • Soumili Mukherjee
  • Griffin Candey (Assistant Professor of Music Theory and Composition, Tennessee Tech University)
  • Joshua Muetzel, composer
  • Vanessa Moya, mezzo-soprano
  • Jeremy Kurtz-Harris, San Diego Symphony
  • Jordan Munson, composer and music educator
  • Amy Lassiter — Horn
  • Andres Trujillo, AFM Local — 7
  • Karen Hernandez
  • Rebecca Scarnati
  • Ian Dutra
  • Mara Gearman, Viola
  • Araceli Guillen
  • Paul Wiancko
  • Julianne Jordan, Music Supervisor
  • Eileen Mack, clarinetist
  • David T. Little, composer and composition faculty at Mannes School of Music
  • Nathan Tang
  • Vanessa Ng, trombonist and music educator
  • Jessica Harrie (Clarinetist and Executive Director, International Clarinet Association)
  • Benjamin Birnbaum
  • Lea Fetterman
  • Kevin Yetter
  • Atao Liu
  • Taylor Cooksey Nguyen, Violist
  • Michael Coby, Music Librarian/Bassoonist
  • Larry Garrett
  • Brian Logan
  • Ken Yanagisawa
  • Michael Tetreault, University of Colorado
  • Sarah Martin
  • Jennifer Garrett Pianist
  • Keith Sorrels, Oboe, Local 257, Middle Tennessee State University
  • Avery Zhao, visual artist
  • Lauren Michelle Spring
  • Shauna Quill
  • Stephen Proser Utah Symphony
  • Andrew Fierova — 2nd Horn, Charlotte Symphony
  • Nina Bashmakian — Music Student
  • Jennifer Jordan, Cellist and AFM Member local 99
  • Stella Perlic, AFM 802
  • Mark Timmerman, NJ Symphony, Radio City Christmas Spectacular Orchestra, NYU, Columbia University, Rutgers University
  • Brian Logan
  • Larry Garrett
  • Ken Yanagisawa
  • Michael Tetreault, University of Colorado
  • Sarah Martin
  • Jennifer Garrett Pianist
  • Keith Sorrels, Oboe, Local 257, Middle Tennessee State University
  • Avery Zhao, visual artist
  • Lauren Michelle Spring
  • Shauna Quill
  • Stephen Proser Utah Symphony
  • Andrew Fierova — 2nd Horn, Charlotte Symphony
  • Nina Bashmakian — Music Student
  • Jennifer Jordan, Cellist and AFM Member local 99
  • Stella Perlic, AFM 802
  • Mark Timmerman, NJ Symphony, Radio City Christmas Spectacular Orchestra, NYU, Columbia University, Rutgers University
  • Susan Lorette Dunn — Artist Teacher of Performance Studies, Shepherd School of Music
  • Racquel Gee
  • Michael Sweet
  • Alyssa Estrella
  • Chelsea Sharpe
  • Janis Lieberman, Horn, Sacramento Philharmonic, Sierra Ensemble
  • Leigh Kelsey, Infosys and former musician
  • Gordon Wolfe, Toronto Symphony Orchestra
  • Darian Donovan Thomas, NYC Composer and violinist
  • Caitlyn Smith Franklin
  • Ian Flores, Clarinet at LSU
  • Shaina May, oboist
  • Catie Balsamo
  • Sarah Brown, trumpet
  • King J
  • Michelle Finamore
  • Marie Lickwar, Lecturer in Horn at University of Hawai’i at Mānoa
  • Erin Acree
  • Hannah Pais
  • Michelle Do (Professor of Piano)
  • Richard T
  • Conrad Gluch — Local 149
  • Kevin Finamore
  • Kathleen Menninger
  • Jose Flores (Undergraduate Music Ed Student)
  • Rosanna Moore, harpist
  • Jessica Alberthal, music librarian
  • Cian Bryson
  • Ashley Devine, violinist
  • Emma Lumsden
  • Jack Wang, pianist
  • Tom Flores, Piano Instructor/EducatorJarrad Van Dort, Guitarist
  • Mari Esabel Valverde, Composer
  • Suzanne Polak, pianist/composer
  • Alden Lowrey, AFM local 390
  • Jeremy Mazurek, trombone
  • Rebecca Bryant Novak
  • Giovanni Montesano
  • Kirby Leitz, saxophonist and doctoral student (McGill University, Montréal)
  • Miller Wrenn, bassist, composer, educator
  • Chris Amaro, Freelance Musician and Music Educator
  • Katy Kammeyer
  • Kris Palmer, Flutist Local 6 Union
  • Gabe Lariza
  • Greg McMahon
  • Denise Vega (violin, oboe)
  • Victoria Laing, violinist
  • Robin Murray
  • Christian Paarup, Trombonist, AFM Local 6
  • Barbara Haver
  • Dylan Love, composer
  • Alondra Ramirez
  • Phoenix Nguyen
  • Clemmie Yarde
  • Abdo Timejardine-Zomeño, Clarinetist, Composer, & Conductor | University of Illinois-Chicago
  • Lily Yang
  • Gabriel Nunez
  • Christine Chu, Development Communications/Seattle Symphony
  • Rain Wang, student
  • Elizabeth Cook-Shen
  • Keshav Kannan, student
  • J Clancy, percussionist
  • John Dahlstrand
  • Lauren Flaten, flutist and conductor
  • Lisa Hernacki-Professional musician/music educator
  • Mark Mandarano
  • Daniel Wu, French Horn
  • Isabel Hagen
  • Day Xu
  • Jeff de Seriere, collegiate conductor
  • Sasha
  • Natalie Stein, composer
  • Shona Goldberg-Leopold, Horn
  • Taylor Shorey, Mississippi Symphony
  • Ethan Holmes
  • Colleen Coomber- AFM Local 47, Los Angeles
  • Brian Wiik (Current Undergraduate Tuba Student, entering masters next year)
  • Julia Churchill
  • Ben Roidl-Ward
  • Adriana Manfredi, singer
  • Magdalena, violinist
  • Donna Conaty, principal oboe, ProMusica Chamber Orchestra
  • Annabella Fulmizi
  • Elissa Johnston, soprano (AGMA, SAG/AFTRA)
  • John Ivor Holland (composer, arranger) — United Kingdom
  • Margaret Batjer / concertmaster, Los Angeles Chamber Orchestras
  • Stephen O’Bent, Assistant Professor of Music, DigiPen Institute of Technology, AFM Local 76–493
  • Leanna Neighbors, student, musician
  • Charles Lane, Opera and Choral Singer
  • Daniel Costello, Horn, Anhaltische Philharmonie Dessau, Germany
  • Salina Fisher, composer
  • Ashley Mania (SE Michigan/NW Ohio bassoon freelancer)
  • Gary Bridge, Clarinettist
  • Austin Ruff, Associate Principal Horn, Omaha Symphony
  • Chung Ling Lo
  • Ryan Smith
  • Krista Beckman, conductor & mezzo-soprano
  • Elizabeth Donovan, cellist
  • Judi Jones, freelancer
  • Heather Limon, AFM 279, Elementary Teacher Federation of Ontario
  • Edin Agamenoni
  • Mika Judge, horn
  • Bärli Nugent, The Juilliard School
  • Kim Gilman (2nd horn, Atlanta Symphony Orchestra)
  • Julio Longcob
  • Matthew Tutsky/ Oregon Symphony
  • Dan Wang, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Benjamin Baker — violinist
  • Noa Berkovitch, flutist
  • Jennifer Gilles
  • Laura Poe
  • Derek Pyle, LA Trombonist
  • Michelle Huang
  • Armando Santiago, Orchestral Percussion Specialist
  • Drew Swatosh, composer, vocalist, and administrator; Co-founder, Raindrop New Music
  • Emily Honeyman, Royal Swedish Opera, Stockholm
  • Joana Genova-Rudiakov, violinist
  • Deniz Hughes
  • Lisa Nelsen
  • María Rojas, professional oboist
  • Floor Verhaegen, harpist
  • Kevin Klein/Trombonist
  • Akuc Hūsbind, principal Triangle, BSO🇧🇼
  • Jane Shin
  • Lynn Grants, viola, AFM Locals 47, 7, & 12
  • Roxan Jurkevich, former Principal Percussion and Assistant Principal Timpani, Barcelona Symphony Orchestra, and member Local 802
  • Eljo Agenbach
  • Bijan Shahverdi
  • Andrew Newman, tubist
  • Travis J. Salim, Music Educator and VGM Artist
  • Rae Ann Goldberg
  • Gillian Bobnak, oboist
  • David Moulton
  • Jonathan Fink — cellist
  • Christina Daly
  • Byuri Anna Choi / pianist
  • Pablo Moreno
  • Leaha Maria Villarreal
  • Anahita Abbasi, composer
  • Mary Ann Archer, former Metropolitan Opera Orchestra flutist
  • Sarah Cody
  • James Lasher
  • Lyle Springer (oboe in school)
  • Catherine Holt, trombonist and educator
  • Jake Baldwin
  • John Johnson (AFM Local 45)
  • Laura Cocks, flutist
  • Tony Brackett, clarinetist
  • Nickolas Kaynor, violist, Battle Creek Symphony & Binghamton Philharmonic
  • Evan Chapman
  • Thana Rangsiyawaranon, Musician
  • Lorne Graham
  • Omar Thomas, Assistant Professor of Composition and Jazz Studies
  • Shanley Kruizenga, percussionist and instructor
  • Gemma Farrell, saxophonist/composer/educator, Perth Western Australia
  • Geoffrey Dean, musician
  • Joanne Rutkowski
  • Mary Kouyoumdjian, composer
  • Karina Bharne, Executive Director, Orlando Philharmonic
  • Alejandra Santillanes, flutist/educator
  • Sandra Wu
  • Anna Thompson
  • Justin Rowan — Trumpet, brass repair technician
  • Liz Parker, piano teacher, Toronto
  • Nicholas Brown, clarinetist
  • Dalit Warshaw, composer, performer, and composition faculty at Brooklyn College (CUNY)
  • Abby Katje
  • Patty Crowe
  • Thomas Flippin
  • Joshua Marzan, pianist, Wayne State University
  • Tanner Stegink — Local 802
  • Jason Halliday (Oboist, Local 149)
  • Santiago Latorre
  • Stephen Eckert, BGSU
  • Kelly Watson Woelffer
  • Ashley Hedrick
  • Niloufar Nourbakhsh / Composer, Assistant Professor of Music at Berklee College of Music
  • Alexander Shuhan
  • Nicole Rampersaud — Composer, Trumpet Player
  • Lynne Bedard, PhD
  • Samantha O’Connell
  • Will Yager, double bass
  • Kristin Pfeifer Yu
  • Beth Meyers, violist (AFM 802)
  • Claudia Gusman
  • Amber Newman, flutist
  • Allison Parramore
  • Alexandra Porter, vocalist + arts administrator
  • Sarah Makinney
  • Frank Rosenwein, Oboe Cleveland Orchestra
  • Barbara Bentree, Director/Producer
  • Jason Treuting — So Percussion, Princeton University and Bard College Conservatory
  • Margaret J. Thomas Local 121–710
  • Ahlia Slone
  • Alex Schmidt-Karye, composer and trombonist Local 30–73
  • Patricia Sunwoo, Local 66, Rochester
  • Thomas Barth
  • Caroline Kinsey, Memphis Symphony
  • Cait Durrance
  • Rebeca Sierra
  • Krishaun Dotson-Orange Trumpet
  • Anna Ding
  • Dominic Luthje, full time student
  • Sophie Berman
  • Christine Hals, composer and vocalist
  • Christian Gonzalez (Local 72–147 AFM)
  • Adele Stein/cellist
  • Michael G
  • London Stovall
  • Jordan Watt, Violist
  • Erdal Paksoy
  • Sage Prinstein
  • Louise Nicolas (Music Teacher — UK)
  • David Leisner, guitarist and composer
  • Evan Schmuck, Oboe
  • Alexandrea Richard
  • Brian Worsdale, conductor
  • Robert Dillon
  • Emily Nicolas, Trombonist and Conservatoire Student
  • Riccarda Kato Tebenszki, former music agent, developer/designer
  • Walter Barrett, freelance low brass player, and horrified Local 802 member
  • Jared Sherman, Low Brass Musician
  • Claire Lewis
  • Judith Guegold
  • Christian Tran, Assistant Professor Brigham Young University
  • Mingzi Han, classical musician
  • Jordan Pyle, 2nd oboe/English horn Reno Philharmonic
  • Marco Mendes
  • Hanan Rahman
  • Rachell Ellen Wong, violinist
  • Karen C. Murphey, Horn — Treasure Coast Symphony
  • Carol Jantsch — tuba, Philadelphia Orchestra, Local 77
  • Leanna Ginsburg, Flutist/AFM 78
  • Renz Adame, Oboist
  • Jorge Araujo-Felix, Trumpet: AFM 7, AFM 47
  • Patrick Sikes
  • Emma Vakiener, trumpet
  • Melissa D. Cashion, PhD
  • Whitney Tavlarides, music teacher
  • Bobby Scharmann — Associate Principal Bass, Omaha Symphony
  • Emily Anderson
  • Lauren Ross
  • Dylan Prothro, Freelance Trumpeter
  • Jordan Dinkins
  • Shea Kelsay
  • Riley Zielinski, Flautist, Baltimore
  • Anna-Karin Andersson musician
  • Roy Fuccio, Operations & Ensemble Personnel Manager — Oberlin Conservatory
  • Jordan Ellisor
  • Anthony Domzella, composer
  • Neil Johnson Local 802 member
  • Alvin Hough, Jr., Associate Music Director at The Lion King
  • Charice Tang
  • Nicole Cash, former hornist San Francisco Symphony
  • Matthew Rogers
  • Eliza Howells, composer/songwriter/vocalist
  • Angela Leising-Catalan
  • Nadina Mackie
  • Elisabeth Lusche, trumpet
  • Sara Spigott, oboist & band director
  • Dave Ruder, musician
  • Geoff Schneider
  • Scott Quackenbush, Omaha Symphony, Local 70–558
  • Micheal Madanat
  • Mary Schmidt, orchestra librarian
  • Stephen Spencer, retired professor &librarian
  • Scott Quackenbush, Omaha Symphony, Local 70–558
  • Allison Mase
  • Reece Ashley, Boston Freelancer
  • Alina Eckersley Shelby
  • Zola Saadi-Klein — composer, vocalist, multimedia artist
  • Joanna G’froerer
  • Laura Shepler
  • Artemis Drake
  • Nicolas Perez, Brno Philharmonic Orchestra
  • Ally Rizzo
  • Robert Selaiden — composer
  • Kathryn BanksSam Ross
  • Darian Freeman, Denver Philharmonic
  • Anthony Mora
  • Amelia del Caño; Bassoon
  • Stefanie Przybylska
  • Marvin Gordy. Local 47 musician
  • Zach Ward
  • Erin Reidhead, violinist, member of AFM Local 4 and Local 111
  • Lauryn Sanchez
  • Alexandra Gardner, composer
  • Bianca d’Avila do Prado, Cellist, Teacher and Composer
  • Jessica Wang
  • Kiley Rowe, Viola
  • Olivia Zenzinger
  • Cynthia Johnston Turner
  • Claire Russell, double bassist
  • Matt Warren, Musician and Audio Engineer
  • devon osamu tipp, composer/performer
  • Madeline Choi
  • Christina Wong Tung, Violist
  • Samuelle Lanier
  • Katie Brook
  • Graham Pudek, pianist
  • Ian Donald
  • Duncan Henry, AFM 30–73
  • Jake Baldwin
  • Sondra Stowe/musician and teacher
  • Sanziana Dobrovicescu (composer)
  • Evelyn Carlson
  • Brian McAnally
  • Andrew Fuchs (AGMA)
  • Karen Ferry (violinist, CIM)
  • Mari Haig
  • Alexandra Toupikov
  • James Griffith — Musician
  • Itayetzy Uranga, Horn
  • Alex Nelson — musician and educator
  • Katie Scheele, oboist
  • Euna Joh
  • Evelyn Grace Lehmann
  • Christina George, composer
  • Cameron Schutza, tenor (AGMA)
  • Anna G Model
  • Andrea Baker
  • Isadora Banyai, Violist
  • Lindsey Orcutt
  • Caleb Walker, Composer, Performer, Improvisor
  • Kellie Chiang
  • Margaret Swinchoski
  • Tyler Mazone, composer
  • Elizabeth Macintosh
  • Ganesh Om
  • Kisa Uradomo, violinist
  • Maura Sullivan
  • Rebecca Willett, pianist
  • Harry Hassell, freelance musician
  • Michaela Marin, Peabody Conservatory
  • Cathryn Gaylord
  • Katia Osorio
  • Alex Liang
  • Stephen Stanley (trombonist/violist)
  • Emily Harrington, flutist
  • Kathleen Donahue Aguilar, musician/attorney owner The Virtual Arts Law Center
  • Rebecca Pancner
  • Anthony Monoyios, Violinist Studying at Conservatory in NYC
  • Audrey Q. Snyder, cellist
  • Gretchen Peters Georgas
  • Aaron KatinAmy Horn, hornist
  • Luiza Elling
  • Devon Allen (Trumpeter)
  • Skye Soto Steele, member AFM Local 802
  • Gracie Barrett, clarinetist
  • Ellyse Sanchez
  • Erika Miras, horn
  • Keaton Viavattine- musician and composer
  • Jo Anne Sukumaran
  • Sathvi Ramaseshan
  • Dr. Chris Foley, Toronto Musicians’ Association (AFM 149)
  • Matthew Good
  • Valerie Little, Minnesota Orchestra, Local 30–73
  • David Valbuena
  • William Brittelle, composer, producer and co-artistic director of New Amsterdam Records
  • Robbie Marx- band director Smithfield RI
  • Soon Hee Newbold, Composer
  • Amanda Heim, Lecturer of Saxophone and Coordinator of Jazz, Gettysburg College
  • Abbey Hambright
  • Eliese Besemer, Trombonist
  • Carson Di Fede
  • Emily Cornett
  • Susan Allard
  • Mark Alvarez
  • Elias Miller, Conductor
  • Fawn Knifechief
  • Sarah Cummings
  • Akhil
  • Emily McIvor, clarinetist and classical radio host
  • Jason Allison — Horn, Local 60–471
  • Olivia Bolles
  • Keat Zhen Cheong, violinist
  • Ryan Hirokawa
  • Kathleen West
  • Rachel Rice
  • Arianna Freeman, Drum major, Flutist
  • Taylor Hopps
  • Austin Lewellen (double bassist and managing director, Kinetic Ensemble; member, AFM Local 65–699)
  • Sean Harper
  • Jennie kampani
  • Leslie Inman Sobol, (retired) Mezzo Soprano
  • Zachary McKinon
  • Dan Kassteen, Trumpet
  • Annika Porter, touring violin/violist
  • Kody Thiessen
  • Ken Robinson (woodwind musician NYC)
  • John Czekanski
  • Anaies Barseghian/musician
  • Da Ping Luo, photographer, amateur oboist, NYPhil Subscriber, MSM BM 07
  • Katie Bonner Russo, Orchestra Administrator
  • Cara Funk
  • Anna Ruhland
  • Mariah Stadel, freelance bassoonist and educator
  • Becky Mercer, professional musician (UK)
  • Abi Koehler, bassist, recording engineer
  • Amy Cassiere
  • Cameron Surh, Lincoln Center Digital
  • Ana Maria Quintero — Violinist/Teaching Artist, local 618
  • Chapman Welch
  • Steve Ferguson, musician, AFM 47
  • Victoria Moreira — Executive Director, Enid Symphony Orchestra (Enid, OK)
  • Hannie McGarity, Violin, Local 76–493
  • Isabel Rushall
  • Dunja Bontek, violinist
  • Noelia Carrasco
  • Kai Cordoba
  • Jacob Rollins
  • Lauren Robinson, AFM Local 154 and 20–623
  • Katherine Chernyak
  • Tatiana Trono, Oakland symphony
  • Chris Parnis, Bassist
  • Michael Hengst
  • Chloe Hyun, Violinist
  • Dominy Clements
  • Noah Kay
  • Bennett Imai
  • Jordan
  • Jonathan Winkle
  • Sophia Subbayya Vastek, pianist and composer
  • Rhianna Ring-Howell, performer
  • Ashlee Booth, cellist
  • Laura Yawney, oboe and English horn
  • Rick Barrantes Agüero (University of Pennsylvania, The Music School of Delaware, Temple Music Prep)
  • Sofia A. Machuca
  • Sarah Lewis, Detroit Symphony Orchestra musician
  • Arianna Brusubardis Grace, violin
  • Shane Iler, horn, Annapolis Symphony
  • Teresa Gagiu
  • Brian Morgan, Local 123 Richmond, VA
  • Lindsay Ross
  • Nathan Schurman
  • Dr Heidi Hernandez, The Phoenix Symphony
  • Daniel Matsukawa, Principal Bassoon, Philadelphia Orchestra
  • Kirsten Johnson, violist
  • Lane Claffee
  • Noah Cisneros (Freelance Violinist in LA)
  • Macey Hockenbury
  • Michael Cantu
  • Liora Schlesinger, clarinetist
  • Emma Bautista
  • Jennifer Munday, violinist
  • Jace Byrd, Trombonist
  • Lindsey Kovach
  • Ryan Thompson, Assistant Professor, Michigan State University
  • Daniella Brusubardis, musician
  • Joy Fabos, Librarian, Oregon Symphony
  • Hana Cohon, New World Symphony
  • Coco, Juilliard
  • Katarina Elise
  • Emily Carpentier
  • Clara Brown
  • Emily Zhao
  • Rebecca Taylor Swan, violist (Juilliard ’04) Chicago Local 10–208
  • Javier Schirmer, Violinist
  • Amanda Durst
  • Stephen Thiroux, bassoonist, AFM Local 47
  • Natalie Godfrey
  • Jami Dauber, Trumpet, Local 802
  • Meredith Brown, trustee, board of directors AFM local 6
  • Danny Cruz teacher
  • Nils Aardahl
  • Mike Brozick, trumpet, Grant Park Orchestra
  • Emi Brady
  • Nithya Kailad
  • Taig Egan
  • alessandra liebmann
  • Peyton Cook
  • Samantha Strickland
  • Clyde Webb
  • Marisa Youngs — Trumpet Professor, Winthrop University
  • Haley Hamers, flutist
  • Aaron Houston, composer
  • George Corbett, Virginia Symphony Orchestra
  • Gwen Buttemer (member of the Thunder Bay Symphony Orchestra and AFM local 591)
  • Matt Mauro
  • Nathan Fish
  • Paige Durr
  • Adam Moxley-White
  • Tage Larsen
  • Madeleine Surh
  • Thomas Mims
  • Evan Davenport, Luthier
  • Oliver Dordevic, Zagreb Philharmonic
  • Robert Riordan, singer, AGMA
  • Sue Kwon
  • Denise Allen
  • Wing Louie, Show Production and Sociolinguistics
  • Maria Serkin, Horn
  • Donna Estes, musician’s mom
  • Will Robbins, double bass
  • Anna Barbee, Olympia Symphony Orchestra
  • Patricia Harden
  • Jeremy Kienbaum
  • Megan DeRubeis- Sherman Symphony and DFW freelance musician.
  • Erika Hollister
  • John Kelley, audio engineer/tuba player
  • David S Naden, MMus
  • William Brittelle, composer, producer and co-artistic director of New Amsterdam Records
  • Em Squatrito
  • Damon Kirk, Symphony Tacoma
  • Liel Bergoffen
  • Daniel R
  • Bryden Reeves
  • Hannah O’Brien, violinist
  • Elizabeth M. Carlson MSEd.
  • Jay Rubottom, Bakersfield Symphony Orchestra Double Bass
  • Hazel Dean Davis, horn professor, Boston University
  • Rachel Lim
  • Lucca Cidale
  • Laura Crook Brisson (Horn, Local 9–535)
  • Lisa Wienhold, principal flute Alabama symphony orchestra
  • mika drew — musical director
  • James Williams
  • Ann Caldwell Adair, Director, Pinellas County Center for the Arts
  • Eric William Lin
  • Jonathan Astley
  • Elaine Li, orchestra librarian
  • Daniel Wohl (composer)
  • Eden Bartholomew
  • Chase Hogan
  • Julia Choi
  • Sophia Singleton, violinist
  • Devon Talcott
  • Sam Parrini, violin
  • Virginia
  • Isabella Mier
  • Connor Williamson, BM Classical Trumpet, The Juilliard School
  • Sarah Strasinger, bassoonist
  • Esther Loring
  • Shelby Lewis (baroque/natural trumpeter, maker, photogrpher)
  • Adam Stiber, cellist
  • Alison Chung
  • Miranda Cuckson
  • Annalise Rodgers
  • Margaret Fraser, MB, BCh, BAO, CCFP
  • Vanessa Ritchie-Suarez, trombonist
  • Max Grafe, composer, faculty, Montclair State University, Kaufman Music Center
  • Jillian Storey, flutist
  • Mika Nakamura
  • Abigail Alexander, oboist
  • Lauren Vilendrer, oboist
  • Evan Runyon
  • Caitlyn Scrogin
  • Erika Bontrager
  • Tristan Aniceto, violinist
  • Catherine Varvaro percussionist
  • Ella Mack
  • Madison Sinan — trumpet player and educator
  • sam snelgrove
  • Kerry Lorah Trumpet player
  • Amy Kim
  • Tyler
  • Chelsea Pierce
  • Eugene Chung, Highschool Oboist
  • Chelsea Wimmer
  • Matthew Armbruster, cellist
  • Jessica Bachman-Levey, Indiana University Jacobs School of Music Alumni & Bravo! Vail Employee 2017–2019
  • Katie Bowes
  • Nick Barrow, Musician and Engineering Student
  • Reuben Blundell, conductor-educator
  • Jeorgia Lamb
  • Ian Bongalonta, bassoonist
  • JoAnn Lamolino, trumpet, Local 802, Local 677
  • Steven Garcia (Freelance, AFM Local 30–73)
  • Amelia Walker
  • Teagan Horning
  • Chelsea Jaramillo — timpanist
  • Calvin Falwell — Sarasota Orchestra
  • Rhianna Lingle, conservatory student
  • Martin Roberts, cellist
  • Evan Gray — Classical singer
  • Wendy Bickford
  • Noah Lakey, Music Education student at Stephen F. Austin State University
  • Hannah Wang
  • Ben Brown
  • Sandra Ketterman
  • Mercedes Smith, Principal Flute, Utah Symphony
  • Clem Pearson, composer and conductor
  • Ayano Hodouchi Dempsey, Local 591
  • David Bissell Ezra Calvino, Conductor
  • Emma Lacy
  • Tiffany Chung
  • Todd Burns
  • Katie Eaton
  • Gabriel Mairson (4th horn, North Carolina Symphony)
  • Lucia Viana da Silva, percussionist
  • Henry McNamara
  • Zachary Mezzo (composer/music educator)
  • Sandy Baron, violinist
  • Norman Bolter, Assistant Professor of Trombone, Boston Conservatory at Berklee and retired trombonist of the Boston Symphony and Boston Pops Orchestras
  • Gavin Kempf-Kutemeier
  • Dillon MacIntyre
  • Cora Stogner; Highschool Flute Player
  • Sandy Baron, violinist Canadian Opera Company & Santa Fe Opera
  • Sheridan Kamberger Currie, Dayton Philharmonic Principal Viola, ROPA Executive Board
  • Eduardo Machado — Orchestra Percussionist
  • Adrienne Smith
  • Leslie Antoniel
  • Eliza Kinney
  • Rachel Nierenberg
  • Ethan Urtz
  • Umi Garrett
  • Belle Ransome
  • Miles Walter, pianist/composer
  • Abigail Snider
  • Liam Kinson — Clarinettist and Nurse
  • Rebecca Lambert
  • Paul Powers
  • Rachel Bottner, cellist
  • Angelica Lucas-Page
  • Rick Keenan, educator
  • Jocelyn — Trumpet player and brass/piano teacher
  • Gail Job
  • Sarah Lucas-Page / Clarinetist and Composer
  • Shayla Holmes
  • Felix Jarrar (composer/coach/pianist)
  • Henry Dang, clarinetist, IBEW 716
  • Joshua Gray, BMus student at the University of Alberta
  • Pablo Acosta, Voice Student
  • Ashley Vogler
  • Gabriel Schillinger, pianist
  • Valentine Hueckel, composer
  • Will, trombonist
  • Matthew Cone
  • David West, educator/conductor/cellist
  • Jessica Alberthal, orchestra librarian
  • Eric Kung
  • Cyd Tumpalan (independent)
  • Anjie Corpuz
  • Jessica Li
  • AddieRose Brown, freelance singer
  • Joanna Giordano, violinist and orchestra teacher
  • Jenny Olivia Johnson, composer and Associate Professor of Musicology, UCLA Herb Alpert School of Music
  • Susan Shaw NYGASP. Allentown Symphony Pennsylvania Sinfonia Principal Bassoon
  • Gabriel Nishikawa-Madden
  • Estelle Shircore Barker
  • Philip Pierce, Opera Executive
  • Seth Brown
  • Evan Fontaine, composer
  • Chuck Hodgson, MN Opera
  • Brett Mayfield
  • Tanner Antonetti, Virginia Symphony Orchestra, AFM Local 161–710
  • Aileen Itani, mezzo-soprano, Royal Danish Opera Chorus health and safety officer; Danish Musicians’ Union, Danish Actors’ Association.
  • Carla Hulcy (Music Teacher, survivor)
  • Benjamin Vokits, Local 802
  • Danielle Schueller
  • Brad Gemeinhardt, Met Opera, Principal Horn
  • Megan Lynch
  • Celia Wojcik, student
  • Amelie Roussac
  • Marion Kuszyk
  • Theda Leeka
  • Tina Anderson Byer, bassoonist and arts admin staffer in a previous life
  • Suzanne Segredo-Kundler- Oboist
  • Julia Yang, Cellist
  • Rachel Steinke / mezzo soprano
  • Shira Samuels-Shragg, assistant conductor Spokane Symphony
  • Marlena Primavera MA 1997 Manhattan School of Music
  • Brandon Ilaw
  • Emilia Telleria
  • Anika Venkatesh (professional singer, theatre performer, Toronto, ON)
  • Emily Smith
  • Aziel Perez
  • Diego Espinoza, oboist
  • Felicia Rodriguez (high school musician)
  • Caryn Neidhold, AFM 368
  • Amalia Ranstrom, harpist
  • Joseph Staten, cellist
  • Luke Ellard, Clarinetist/Composer
  • Kat Ruiz
  • Matthew J. Harden, Music Educator
  • Owen Cowie (student)
  • Breana Gilcher, oboist, Local 47
  • Deborah Wright — Bassoon
  • Lulu West — composer
  • Katri Ervamaa, cellist; Lecturer, University of Michigan Residential College; member, Local 5 AFM Detroit
  • Janet Yavarow
  • Mekhi Gladden Claire Wong (Student)
  • Michael Chiarello, Toronto Symphony Orchestra
  • Patrick Williams, horn
  • christine baird
  • Leonard Ingrande, Retired composer, Conductor, Educator
  • Talisa Blackman, pianist
  • Megan Leal
  • Kate Anderson
  • Sophie Chen, flutist
  • Paul Erion
  • Mabel MacMillan
  • Akshat Jain, Tubist and Educator
  • Jonathan Miron, Co-Founder & Violinist ARKAI
  • Dr. Kaleigh Acord, violinist, violist, educator
  • Sasha Ono/Musician
  • Savannah herndon
  • Orchid McRae, composer/percussionist/arts administrator
  • Justin Cummings, bassoon, San Francisco Symphony
  • Darby Hinshaw, horn, San Diego Symphony
  • Naomi Johnson
  • Lexi Bodick (Bassist)
  • Michael Goldring, bassist and singer
  • Timothy McAllister
  • Dylan DelGiudice (Guitarist/Composer, AFM member)
  • Devin Giannosa, musician
  • Evan Furrow (musician)
  • Casey Hall-Landers
  • Dylan DelGiudice (Guitarist/Composer, AFM member)
  • Diane Reedy
  • Chris Gokelman, violist
  • Dawn Webster, trumpet
  • Christopher Santos
  • Laura Kuennen-Poper, violist, member AFM Local 4
  • Rebecca J. Kong, West Valley College Student
  • Jane Shelly AFM Local 6
  • Caitlin Adams
  • Henry Mohr
  • Jessica Das
  • Katherine Koeppen, Music Educator
  • Megan Czechanski- Middle School Band Director Maryland
  • Jill Kanowith
  • Ben Kipp — Vice President of Education & Community Engagement, Utah Symphony | Utah Opera
  • Camilla Yoder, oboist, Local №294
  • LAVENA, cellist
  • Sean Murphy
  • Christina Chen
  • Caitlin Nichols, Trumpet/Cornet, Public school music educator
  • Leslie Marrs, Drake University
  • Darrian Lee, violinist
  • Frank Otero
  • Carissa Klopoushak, violinist in National Arts Centre Orchestra & Artistic Director, Ottawa Chamberfest (Local 180)
  • Marissa Maynard
  • Adam Gallant
  • Karin Brookes
  • Matthew Mitchell
  • Alejandra Williams-Maneri
  • Jessica jones, musician
  • Esther Armendariz, freelance trombonist
  • Virginia Keast
  • Jason Mellow — Violinist (Local 802)
  • Andrew Brady, Principal Bassoon, The Saint Paul Chamber Orchestra
  • Andrew Stadler, Arkansas Symphony Orchestra
  • Maria Schleuning
  • Cora Cooper, Professor Emeritus Kansas State University
  • Mary Barba, Holistic Music Education Institute
  • Grayson Broesch
  • Lori Elias, music educator
  • Nina Merulla Canestrari
  • Kathleen Kullmann
  • Irene C, trombonist
  • Joy Xiaodan, Arts Administrator and Musician
  • Alyssa McKeithen
  • Quinn breeze
  • Alysia Johnson, BM violin performance
  • Mimi Kim
  • Aiden Winegar
  • Ivana Bajic
  • Sean Phelan, student and teacher
  • Thomas Henderson
  • Violet
  • Christina Convertito
  • Erica Bartik
  • Shomya Mitra, violin, New World Symphony
  • Laura Chicarello
  • Gina Moore (she/her/ella), Bassoonist & Diversity Advocate
  • Hunter LaMar, Composer
  • Thomas Roy-Rochette Bassoonist Local 406
  • Jessi Gonzalez
  • Stephanie Larsen, Kansas City Symphony Violinist, Local 34–627
  • Monique Roberts
  • Kyle Gildner
  • Helena Kopchick Spencer, associate professor of music history & bassoon, University of North Carolina Wilmington
  • Kaitlyn Clawson-Cannestra
  • Dominique Valenzuela, graduate student at The Juilliard School
  • Tara Delaney-Shiels
  • Yunah Kwon
  • Ryan White — Baritone
  • Gemma Peacocke (composer/writer/teacher)
  • Katie Miller, music educator
  • Tom McHugh
  • Faustino Castro Music Ed
  • Thomas Dempster, composer/educator
  • David Johnstone, principal cello Navarra Symphony Orchestra Spain
  • Tabitha Metz, UNCSA student
  • Ariana Waters
  • Rain Hou, composer
  • Emilia Lacy, Cellist, Boston University
  • Dr. Scott Bursey, Florida State University
  • Amy Byard
  • Rebekah Daley
  • Ella Buonassisi
  • Brayden Rooks
  • Jacob Richards, ASCAP
  • Matt SanGiovanni, musician
  • Ryan Toher
  • Schuyler Jackson, Baltimore Symphony Orchestra, AFM Local 40–543
  • Mal Gopal — violinist
  • Jessica Linden
  • Sachi Rosenbaum (Musician / Teacher)
  • Jenna Dalbey, Tetra String Quartet
  • Jay Rosen, Local 77
  • Miles Keingstein
  • Allene Hackleman, horn
  • James Rushin, Freestyle Love Supreme, Composer/Music Director
  • Levi Freedman
  • Kirsten Swanson (Charlotte Symphony)
  • Elisa Ramon
  • Gail Ridenour, Executive Director, Bellingham Symphony Orchestra and oboist
  • Christina Castelli, Violinist/Violist and Director, NJ Academy of Music
  • Gina Cuffari
  • Michael Herlihy, guitarist
  • Katie von Braun, musician
  • Tomás Barrera
  • Ariel Kurtz (Actress/Singer)
  • Emma Ford, Musician
  • Jennifer Debrow, Attorney
  • Nicole Paiement (Opera Parallèle)
  • David Sato
  • Lindsay Bohl, violist
  • Kyla Stevens (University of Kentucky)
  • Sarah Thrall, Director of Artistic Operations at Lexington Philharmonic
  • Helen warrem
  • Jaeyee Jung
  • Jodi Levitz, Violist, Professor Frost School of Music
  • Sarah Estilo, composer, violist, singer
  • Henry Price
  • Jack Humes Lawyer/Freelance Musician
  • Christopher Rakeman, Music Education student
  • Peter Walsh
  • Wes Kim, Board President, Seattle Pro Musica
  • Charlie Davey
  • Mario Fontes / Musician
  • Kayla Nelson, hornist
  • Kahu Gray
  • Robyn Neidhold, Cellist
  • Justin Farinosi
  • Daniel Castellanos / composer
  • Erin James
  • Jason Brauer (master’s composition student at NYU)
  • Kathryn Vetter, clarinetist
  • Deborah Nixon (Local 802 member)
  • Abigail Onstott
  • Natalie Dietterich (composer)
  • Mark Dubac (2cd clarinet, e flat Oregon Symohony) local 99afm
  • Matthew Oshida
  • Andrew Hoesl , local 32
  • Megan Levad Beisner, librettist
  • Eric Sjostrom, Minnesota Orchestra, Local 30–73
  • Cassie Venaglia, composer and vocalist
  • Mark Miyagawa
  • Braylee Parry, clarinetist
  • Rachel Lauson, horn
  • Emily Fredrickson, Trombonist, Arranger
  • Daniel Vega, Portland Composer and Saxophonist
  • Claudia Friedlander, Voice Teacher, Author, & Advocate
  • Matthew Seliger, Student violinist/composer
  • Kelsi Cox, horn
  • Martine Taalesen, musician
  • Laura Tait Chang, Violin and Viola, Locals 618 and 20–623
  • Chase Farrell
  • Jessica Lightfoot, arts administrator
  • Thacher
  • Carolyn Moore, Registered Nurse
  • ayna ivanova, violinist
  • Dayna Mondelli
  • Michael Hill, musician/educator
  • Kristen Denny-Chambers, Composer, Clarinet Playground
  • Karl J. Palouček, Sound Artist
  • Maggie Parkins cellist
  • Larry Heidel, trombonist and Exec. Dir. Whidbey’s Saratoga Orchestra
  • Kristin Lloyd, harpist
  • Charlotte Koonce
  • Neasa Ní Bhriain, Violist
  • Elizabeth Anderson
  • Rita Soares
  • Stacy Lesartre, violinist
  • Jack Johnson, Musician
  • Amy Domingues, cellist, AFM Local 161–710
  • Clara
  • Stacy Lesartre, violinist AFM local 20–623
  • Meghan Colbert
  • Maria Chlebus, percussionist
  • MAYFIRE, Sound Artist
  • Luciana Silva
  • Trudy Kane
  • Laura Lentz, flutist; Artistic Director, fivebyfive
  • Meg Fetting
  • Arlene Sierra
  • Leila Mischi
  • Jessie Lin
  • Melissa Baker, flutist, admin/producer
  • Sophia Stellato, musician
  • Hilary Park
  • Elizabeth Terry
  • James Tyler-Walker, cellist Durham Medical Orchestra
  • Annaroosa Lampela, trombonist
  • Jody Bruns
  • Jill Dell’Abate, AFM Contractor
  • Alyssa Kim
  • Bill Lundgren — violinist/violist — freelancer/teacher
  • Layla Escatel
  • Sam Torres, musician and mastering engineer
  • Doug Lockhart
  • Kathleen Theisen, Musician
  • Victoria Bramble, violinist at Palm Beach Symphony
  • Alexander Trufanov
  • Elizabeth Starr Masoudnia, solo English horn, Philadelphia Orchestra
  • Diane H
  • Amy Wright
  • Cristina Lacy
  • Michael Hosford, AFM Local 342
  • Spencer Grimes, Violist
  • Karen Hale
  • Yunyi Ji, pianist and harpsichordist
  • Ingrid Li, saxophonist
  • Marie Douglas
  • Rose Cantrell
  • Bill Ritchie Local 70–558 AFM
  • Cole Abod — music director/pianist
  • Jimmy Clark Dallas Opera Orchestra (Retired)
  • Phil Baughman
  • Ben Copeland, trombone
  • Lauren Spavelko, composer
  • Quinton Krull (Las Vegas Academy)
  • Colin Stubbs
  • Daniel Bernard Roumain (DBR) Associate and Institute Professor Arizona State University (ASU)
  • Heidi Remick, Member AFM Locals 161–710 & 40–543
  • Michael C. Reed — percussionist and educator
  • Nicholas Britell
  • Stephen Drake, cellist, Nashville Symphony
  • Evgenia Zharzhavskaya, violinist
  • Bonnie Callahan
  • Devin Ascioti, student
  • Viveca Lawrie
  • Iliana Manzanares
  • Eric Wharton
  • Malik Hamza
  • Aileen Chanco
  • Julia Douglass, singer/songwriter/composer
  • Thomas Cabaniss
  • Caroline Reilly
  • Kristin Day, bassoonist and teacher
  • Nicolás Repetto, composer/conductor
  • Grace Fairweather (cellist)
  • Christopher Takis
  • Corina Brito, violinist
  • Lily Clark
  • Bianca Avalos / Musician
  • Jeff Holck, Local 802
  • emily gopoyan
  • Renee Beri, violinist
  • Dawson Ward, Trombonist
  • Tayana Woodton
  • Evan Salass
  • Adrian Wong
  • Anastasia Maritsas
  • Lucia Lostumbo
  • Sarah Jessen
  • Chloe Descher
  • Susan Mutter, Detroit Area Freelance Musician and Educator
  • Livia Kam, student and violist
  • Elisabeth Mellinger, oboe/EH local 390
  • Elijah Spies, violist
  • Jennifer Brown, clarinet
  • Angel Lau
  • Jaiden Turner, collegiate trombone student
  • Stephanie Sims Flack, violinist
  • Ian Duh (independent music teacher)
  • Aaron Rib, flutist
  • Annie Walton
  • Patricia Dydnansky, AFM #149
  • Taryn Marks
  • Pieter Schlosser, Composer
  • Natsuko Takashima
  • Kate Barnwell
  • Michael Chertock
  • Susie Benchasil Seiter, Conductor AFM Local 47
  • Matthew Seliger, Student violinist/composer
  • Shannon McCue, Assistant Director, Collaborative Arts Research Initiative, University of Alabama
  • Caroline Nieto
  • Heather Gering, Instructor of Music, Cleveland Community College
  • Pavana Karanth, musician
  • Jack Snelling, composer and pianist
  • Bonnie Boals
  • Andrew van der Paardt, New York City Ballet Orchestra
  • Alison Heydt, Viola/The Florida Orchestra, Executive Board/AFM Local 427–721
  • Steve Vettese
  • Alex Thompson
  • Sofia Skoldberg
  • Isabel Lepanto Gleicher, flutist
  • Julia Jacobsen, Violinist & Marketer
  • Liza Knight (Longy School of Music)
  • Juan Pablo Nevarez, Trombonist
  • Lisa Sinden-Gottfried, violist AFM local 2–197, psychologist
  • Sienna George, Salchow & Sons Bowmakers
  • Alyssa Barna
  • Julia Graham
  • Zachary Neikens AFM member local 802
  • Karen Hogle Brown, professional musician, educator, founder of HERS:Music Ensemble
  • Cindy Barbanera-Wedel, freelance oboe
  • Kimberly Peterson
  • Ben McCoy, trombonist
  • Robert Schroyer, Production Director, The Washington Chorus
  • Jamie Chamberlin, soprano
  • Michael Golzmane, composer, pianist, organist
  • Boja Kragulj, clarinet
  • Isabelle (Québec)
  • Leanna Primiani, composer
  • John D. Salminen, Music Educator, Conductor, Clarinetist; Naples, Florida
  • Catherine Hudgins, AFM 9–535
  • Michelle Cheng, Marketing Manager, Subscription Sales — Seattle Symphony
  • William Hudgins
  • Katya Moeller
  • Cynthia Frank, Violist Charlotte Symphony, Chautauqua Symphony
  • Michelle Li, composer
  • Julia Rose- horn, Columbus Symphony
  • Savannah Jo Lack AFM
  • Asher Scoggins
  • Colin Akers
  • Jennifer Johnson, violinist, Local 820
  • Christina Boyer, bassist and luthier
  • Jordan Guzzi
  • Scott Charnas, Attorney
  • Amanda Hamilton
  • Nabeel Ansari, student
  • Elizabeth Dreeson, Booking Manager/San Francisco Performing Arts Center
  • Noelle Burns, freelance oboist
  • Derek M. Jenkins, composer and educator
  • Chris Ward
  • Ina Paris (Broadway show musician)
  • Sarah Smelser
  • Michi Wiancko
  • Anna Huynh
  • Hugo Souza (Principal Oboe, Columbus Symphony Orchestra)
  • Reed Puleo
  • Tonie Nguyen, Guitarist
  • Tyler Neufer
  • Frederick Chu
  • Eric Lee
  • Aaron Roethe, Composer
  • Katie Nakanishi, librarian
  • Brittaney Passon
  • Megan Natoli, flutist
  • Douglas Fisher, Second Bassoon, Columbus Symphony Orchestra, President, Local 103 AFM
  • Isabel Macher, viola student
  • Nicholas Felder, composer, University of Colorado Boulder
  • Aaron Brown
  • Eric Lein: musician, composer, educator
  • Ethan Scrogin
  • Clara, BSN-RN
  • Kirstin Vasgaard MA, Arts Administration
  • Cecily A.
  • Karen Zorn, President, Longy School of Music
  • Dr. Chelsea Koziatek, flutist and public school teacher
  • Grace Lindsay, violinist and music educator
  • Megan Amos, Columbus Symphony Prin Horn
  • Jessica Pasternak Ingersoll- Columbus Symphony
  • Joe Akers, freelance musician
  • Natalie Grata- clarinet, Asst. Personnel Mgr with Orlando Philharmonic
  • Matthew Rasmussen, bassoonist
  • John Kilkenny — NYYS and union member
  • Judith Moy, Composer
  • Kate Egan
  • Ayden khan
  • Sarah Raquet
  • Madi Powers
  • Sally Walker — flautist (Australia)
  • Alan DeMattia, retired, current member Local 4
  • Samantha Bennett
  • Renata Rangel — UMICH percussion
  • Kirsten Williams — Concertmaster
  • Jeri Blade, music educator
  • Diana Wade, violist, local 47
  • Leo Ziporyn, Local 677
  • latimer rogland, musician
  • Dui Seid, sculptor and NY Phil ticket purchaser
  • Marie Trudeau, oboist
  • Sarah Klein, musician
  • Kim Huynh
  • Chelsea Korkowski, Educator
  • Katherine Phillips
  • John Acosta Local 1000 & Local 47
  • Alexander Farias Delperdang, Hornist
  • Katherine Shindledecker
  • Shane Niland, Freelance Trumpet Player
  • Carlos A Herrera, woodwinds
  • Paris Roake — Music Educator
  • Brian Lang, Choral Music Teacher
  • Jennifer Martin (MLIS, MM), violist
  • Julia Lockhart
  • Ashley Wilson, music educator
  • Priscilla Tam
  • Anna Mueller, BM University of Michigan
  • Dakota Corbliss, Assistant Professor of Horn Appalachian State University
  • Karen Smith, cellist and pianist
  • Jackson Fortune-O’Brien — Trumpet
  • Hannah S, bassoonist
  • Haley Berkley
  • Cindy Hunter
  • Molly Sturgeon
  • Javier Caballero, cellist
  • Julianne Fung — California State University, Long Beach
  • Suzanne Bilyeu
  • Alex Rivera
  • Keelie Kruse
  • Elizabeth LaCoste, flutist
  • Jessica Bialowas
  • Will Adams, flutist, Local 47
  • Jolie Fitch
  • Alex Posada, bassoonist
  • Stefan Klaasen
  • Sarah Burnell, Music Educator
  • Will Healy, composer
  • Morgan Castleberry
  • Demetrius Spaneas, composer
  • Shelley Miller, Vocalist
  • Nicole Tonini — musician’s mom
  • Geoffrey Tonini
  • Siobhan Falanga
  • Angela Nicastro, musician and educator
  • María Vallejo
  • Kate Williams, trumpeter
  • Grace Nakano
  • Haley Bangs
  • Jason Weisinger
  • Robert Gross, composer and music therapist
  • Eliza Brown, composer, DePauw University
  • Laura Perkett, oboist and soprano; member of AFM Local 10–208 and AGMA
  • Debra Terry (violinist and member of AFM Locals 542 and 625)
  • Samantha Tonini
  • Michelle Vangsycha, B.A. in Music Composition and fellow musician
  • Andrea I. Copland
  • Chiazo Agina
  • Karen Fuller, VP AFM Local 655 and Flutist Palm Beach Opera/Miami City Ballet
  • Jessica Ditty-SchlaichBianca KumarAlondra Damian-Noyola
  • Tong Li, West Virginia Symphony violinist
  • Amanda Pederson, Architect, Clarinetist
  • Tasha Lawson
  • Kathlyn Blanchard, violist and member of the Local 5 in Detroit
  • Brandon Nguyen
  • Avery DeLong
  • Alvin Wong (Cellist/Hanover Academy, Germany)
  • Amber Minich, Trombonist
  • Kristin Lloyd
  • Zack Borowiec (Santa Monica Symphony)
  • Jennifer Kim
  • Lauren Jensen, horn
  • Adrienne Malley, Los Angeles Chamber Orchestra
  • Alissa Stahler, Jazz Singer
  • Christie
  • Hannah Culbreth, professional horn player
  • George Nicholson, composer
  • Gabriel Kovach
  • Joe Brown
  • Glenn Mayer, Bass Trombone, Springfield Symphony
  • Nicholas Deyoe (Instrumental Arts Program Director, CalArts)
  • Julie Miller Burkert
  • Emily Levin, Dallas Symphony Orchestra
  • Zoe Merrill
  • John Fulton
  • Mikolaj Karbowiak, University of West London
  • Nev Wendell
  • Aisha Ahmad-Post, Executive Director, Newman Center for the Performing Arts, University of Denver; Association for the Performing Arts (APAP) Board Member
  • Cassie Walck
  • Dylan Abbott
  • Andrei Mihailescu
  • Oscar Cuellar, Bassoonist
  • Cendan Dillon, Oberlin College and Conservatory
  • Wallis Giunta, mezzo soprano
  • Simone Maura, violinist
  • Nancy Dimond
  • Sarah Mendes-Craig — kennesaw state university music advisor & music theorist
  • Robyn Neidhold, Cellist
  • Maggie Demel
  • Rachel Beetz
  • Jonathan Lucke
  • Ariele Macadangdang, violinist
  • Rebecca Farley, opera singer; Juilliard MM 2017
  • Mitch Brady
  • Linda Kernohan, D.M.A., composer, classical radio host (WKAR, East Lansing MI)
  • Emily Ramsey, Production Manager — Seattle Symphony
  • Anne McNamara
  • Natalie Wolford, concert-goer, musician
  • Joe Ervin
  • Rachel O’Connor, horn
  • Stephanie Key, clarinetist, Dallas Symphony, SOLI Chamber Ensemble
  • Alison Kelly — AGMA/Equity Regular Soprano Chorister with Chicago Symphony Chorus, co-founder Folks Operetta, private voice and piano instructor
  • Kathy Mayer, former Education Director of the San Antonio Symphony
  • Jeffrey Davison
  • Jennifer Auerbach, CEO, Bocal Majority Double Reeds
  • Sylvia Samis. Cincinnati Symphony Orchestra (retired)
  • Robin Creighton Ravazzini, cellist and composer
  • Isaac Roth Blumfield
  • Jeemin Kim (Violin Maker/Restorer)
  • Theresa Koenig, bassoonist
  • Star McAfee
  • Ambika Ramdehal, Band Director
  • Franklin Cohen
  • Taylor Koffinas, Band Director and Bass Trombonist
  • Harlan Feinstein, brass musician
  • Patrick Hodge
  • Matthew Levine
  • Jason Bolte, composer
  • Stephanie Hollander
  • David O, composer/musical director
  • Victoria Yeh, Concertmaster, Northumberland Orchestra
  • Jocelyn Hansen
  • Stephen Houseworth, horn (retired); former 802; concert photographer
  • Emily Spencer (Voice Teacher)
  • David Drexler, composer
  • Jeffrey Tomecek, Prior Trombonist, Current Senior System Engineer for the DOD
  • Hilary Harding
  • Jennifer Jolley, composer & conductor, Lehman College
  • Aage Nielsen
  • Laura Tamondong
  • Matthew Funes, Hollywood Recording Vioilist Local 47
  • Catherine Franklin, local 5 Detroit
  • Andrea Ng, Violist Freelancer
  • Anthony M. Nolan, High School Band Director
  • Evan Kopca
  • Lenora Leggatt, Charlotte Symphony
  • Jennifer Monroe, contrabassoon, Cincinnati Symphony Orchestra
  • Lauren Angert — clarinet
  • Margaret Kvamme
  • Justin J. Smith — San Francisco Philharmonic
  • Erin Vang, local 6
  • Shirley Chang Goh
  • Leah Swisher
  • Austin Larson, Principal Horn, Singapore Symphony
  • Maria Gramelspacher, double bass
  • Kate Fish, flutist and flute teacher
  • Spencer Bautista
  • Chris Lindgren
  • Carmen Cool, oboist and psychotherapist
  • Alyssa Greer, trombonist
  • Kate Rohloff
  • Michael Fiday, Prof. of Music Composition, College Conservatory of Music, University of Cincinnati
  • Katya Powder, voice, professor
  • Laura Poe, pianist
  • Joe Anderer
  • Þórunn Eir Pétursdóttir horn player
  • Jonathan Elliott/composer
  • Susan Schwaegler
  • Julie Noparstak, LCSW Psychotherapist
  • Katherine Needleman, Q.O.F, oboist, etc.
  • Donald Sipe, trumpet
  • Nate Berry
  • Mark Gallagher, clarinet
  • Amy Barston, The Juilliard School
  • Sarah Hennies, Bard College
  • Mary Jane Austin
  • Justin Ko
  • Laura Scarlata, AFM Local 6
  • matt love
  • Danielle Belen
  • David Murray, Trombonist
  • Tanner Porter, composer/performer
  • Beth Lee-De Amici, musicologist, editor, indexer
  • Briana Hoffman
  • Tanner Age
  • Jacob Braun, cellist
  • Mary Lindsey Bailey
  • Dr. Melissa Morales, Director of Clarinet Sales @ Schmitt Music
  • John Dewhurst
  • Christopher Davis — Director/Professor, The Arquetopia Clarinet Institute; Artistic Director, The Clarinet Camerata of Mexico
  • Carson Turell, writer
  • Christine Guptill, BMus, PhD, OT Reg. (Ont.), Associate Professor, School of Rehabilitation Sciences, U. of Ottawa
  • Ingrid Bock
  • Jill Dietterich
  • Linda Fess, Professional Bassoonist, Minneapolis, MN
  • Catherine Lee
  • Marc Djokic, violinist
  • Selena Feng
  • Caitlin Warbelow, violinist/fiddler
  • Jessica Hung, Associate Concertmaster, North Carolina Symphony
  • David Thies-Thompson
  • Les Sellers, middle school orchestra teacher in Texas
  • Alison Comerford, musician
  • Florian Hoefner, composer, pianist

--

--